Początki zawsze są trudne. W czasie swojego istnienia portal przechodził nieprawdopodobnie dużą ilość zmian oraz ewolucji. Jedyną rzeczą, która nigdy od 2004 roku nie uległa zmianie, była nazwa IMPERIUM ROMANUM. Nie ukrywam, że przyczyną powstania witryny była młodzieńcza fantazja i potrzeba zapełnienia sobie dużej ilości wolnego czasu. Początkowo strona miała być poświęcona jedynie grze komputerowej Praetorians, w którą to za młodu uwielbiałem pogrywać. Z czasem jednak projekt zaczął ewoluować. Informacje z lekcji historii o legionach zachęciły mnie do stworzenia strony poświęconej najsprawniejszej, w moim odczuciu, formacji piechoty – legionów rzymskich. Kiedy zacząłem szukać jakichkolwiek informacji w Internecie na temat wojska rzymskiego i historii antycznego Rzymu zdałem sobie sprawę, że tak naprawdę „polska sieć” nie posiada żadnej strony traktującej o historii Wiecznego Miasta, chociażby w małym zakresie. Wówczas to podjąłem decyzję o stworzeniu portalu tematycznie związanego wyłącznie z historią Imperium Romanum. Nie wiedziałem wtedy jeszcze, na co się porywam!
Moja wiedza z zakresu HTML oczywiście była, mało rzec, słaba… była tragiczna. Pierwsze mizerne kody, pełne błędów i tanich bajerów oraz skryptów powstawały w bólach i z pomocą nielicznych wówczas forów dotyczących tworzenia stron www. Niestety nie posiadam najwcześniejszej wersji strony z lata 2004 roku. Nie ma jej niestety także na Internet Archive: Wayback Machine. Pamiętam jednak, jakby to było wczoraj, że strona powitalna ukazywała grafikę jak ze świata gier komputerowych. Po kliknięciu w tło czytelnik musiał wybrać odpowiedni obrazek, aby móc przeglądać witrynę. Nie był to dobry zabieg marketingowy, ale miał swój urok.
Kolejna odsłona miała miejsce w 2005 roku. Wówczas to portal nawiązał współpracę z serwisem historycznym Historicus.pl, który prowadził niejaki Adi. Zawdzięczam mu dużo, bowiem jego pomoc oraz oferta kooperacji pozwoliła wybić się IMPERIUM ROMANUM na szerokie wody. Wygląd portalu z tego okresu poniżej.
Na ten czas próbowałem promocji strony na różnych konkursach stron www, w których niekiedy udawało mi się stanąć na podium. Czas przeznaczałem także na uzupełnianie bazy artykułów oraz poszerzanie wiedzy. W 2006 roku odczuwać zacząłem potrzebę zmiany i przekształcenia szaty graficznej portalu. Efekt poniżej.
Efekt graficzny z kolumnami i orłami nachodzącymi na baner był wówczas w moim odczuciu genialny i był szczytem moich graficznych możliwości. Oczywiście cała struktura strony oparta była na tabelach wygenerowanych w prostym języku HTML-a. Naturalnie na ten czas stawiałem także na powiększanie zasobów witryny oraz promocję portalu w sieci. Rok później (2007) znowu postanowiłem pogrzebać w kodzie i grafice. Stworzyłem wówczas coś takiego.
Nie będę ukrywał, że szukając inspiracji wzorowałem się na wielu portalach. Pamiętam, że zrozumiałem wówczas jak powinna wyglądać strona główna. Pojąłem ponadto, że podstawą dużej ilości odwiedzin czytelników nie jest jedynie unikalna i wartościowa treść. Liczy się łatwość nawigacji, umiejscowienie strony w katalogach wyszukiwarek oraz odpowiednia konstrukcja kodu.
Rok później, w 2008, ponownie wziąłem się za przebudowę portalu. Grafikę ulepszyłem, bazując na stosowanej kolorystyce, menu uprościłem, kod ujednoliciłem. Warto tutaj napomknąć, że jakakolwiek na ten czas zmiana wyglądu strony wiązała się z monotonnym, manualnym przeklejaniem kodu i poprawianiem każdej podstrony. Nie było żadnego programu, który mógłby mi ułatwić pracę. Pamiętam liczne zarwane noce, byleby tylko umieścić odmienioną stronę na serwerze. Satysfakcja była jednak ogromna.
Po kolejnej, udanej przebudowie portalu nastąpił kryzys i poważny przestój na stronie. Sam nie wiem czym on był podyktowany. Po prostu nie czułem potrzeby pisania kolejnych artykułów i ulepszania portalu. Tak naprawdę zwykli czytelnicy mogli nie odczuć stagnacji, gdyż na wszelkie maile starałem się z reguły odpowiadać. Jeśli jednak czyjaś wiadomość pozostała bez odpowiedzi, z góry przepraszam.
Przerwa była można powiedzieć dość długa. Dopiero pod koniec 2011 roku wziąłem się za kolejną przebudowę strony, która zakładała poszerzenie szerokości strony i zwiększenie widoczności tekstu. Projekt rozwijał się jednak niezwykle mozolnie, a manualne przerabianie podstron niezwykle mnie odrzucało. Kryzys powrócił i to ze zdwojoną siłą. Zdawałem sobie sprawę, że kolejna wersja Imperium Romanum jest na wyciągnięcie ręki, jednak nie miałem motywacji by się podjąć tej nużącej pracy.
Przełom nastąpił na początku roku 2012, który był dla mnie istotny z wielu względów. Szczerze muszę przyznać, że potrzebowałem bodźca z zewnątrz, aby ruszyć z projektem. Tutaj chciałem podziękować swojemu dobremu przyjacielowi Michałowi Jasińskiemu, który udowodnił mi, że to co osiągnąłem jest naprawdę wielkie i nie powinienem porzucać IMPERIUM ROMANUM. W rezultacie w krótkim czasie udało mi się przekształcić stronę po raz kolejny, tym razem na nowy system – xHTML.
Duma mnie rozpierała, gdyż udało mi się pokonać własną słabość i wrócić do realizowania szczytnego projektu. Wielu czytelników wspierało mnie swoimi wskazówkami, radami oraz pracami, za co gorąco dziękuję. Portal ruszył ponownie z impetem. Nieoczekiwanie pod koniec 2013 zrodziła się kolejna idea wizji strony, która wyglądała tak.
Wersja ta stworzyła fundamenty pod obecny wygląd strony. Kod został znacząco uproszczony i poprawiony. Portal nabrał nowych kolorów oraz stał się znacznie przyjaźniejszy dla czytelnika. Udało mi się także przerzucić stronę na system WordPressa, za co niezmiernie dziękuję firmie Skyproject. Ostatecznie we wrześniu 2015 roku powstała finalna wersja portalu, którą możecie podziwiać w chwili obecnej. Dzięki sprawnym działaniom marketingowym, portal zyskał dużą rzeszę fanów. Za pomoc w tym aspekcie chciałem podziękować Krzysiowi Pawlakowi, znawcy tego tematu.
Jestem niezwykle dumny z projektu IMPERIUM ROMANUM. Portal nie dość, że pozwala mi realizować swoją pasję, to ponadto daje szanse innym na zgłębianie swojej wiedzy oraz promowanie świata starożytnego Rzymu. Wierzę, że w przyszłości będzie to naprawdę ogromne kompendium wiedzy o antycznym Rzymie. Liczę na Waszą pomoc!