Włoski rząd finalnie zatwierdził plany utworzenia w Koloseum zdalnie sterowanego, składanego podłoża. Projekt przygotowała firma Milan Ingegneria. Nowa powierzchnia położona zostanie wewnątrz budowli; co interesujące, oryginalna powierzchnia została usunięta w XIX wieku, aby odsłonić podziemne konstrukcje.
Jak zaznacza dyrektor Parku Archeologicznego Koloseum, Alfonsina Russo, nowa arena pozwoli odtworzyć wygląd budowli od środka, a zarazem zabezpieczyć elementy antycznej konstrukcji.
Projekt ma zostać zrealizowany w 2023 roku i pozwoli turystom wejść na arenę oraz podziwiać monumentalną budowlę od środka. Dodatkowo, nowa nawierzchnia będzie na tyle wytrzymała, że pozwoli na organizację wydarzeń kulturalnych.
Dzięki skomplikowanemu systemowi arena będzie mogła zostać złożona, a znajdujące się pod spodem pomieszczenia ujrzą światło dzienne. Warto zaznaczyć, że arena przykrywała skomplikowaną podziemną strukturę nazywaną hypogeum (dosłownie „podziemie”). Niewiele do dzisiejszego dnia zachowało się z oryginalnej areny, jednak hypogeum jest wciąż widoczne. Konstrukcja składała się z dwóch poziomów, poprzeplatanych wieloma tunelami i przejściami. Tam też znajdowały się klatki, w których przetrzymywano gladiatorów oraz zwierzęta, które następnie wypuszczano na arenę specjalnymi wyjściami.
Poniższy film ukazuje mającą powstać arenę.