Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Concordia

Wizerunek Concordii stojącej z paterą i dwoma rogami obfitości na rzymskiej monecie.
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Concordia była to rzymska bogini zgody i harmonii, która panowała nad ładem w państwie i stosunkami wewnętrznymi oraz zgodą w małżeństwie. Jej greckim odpowiednikiem była Harmonia. Często boginię wiązano z personifikacją pokoju –Pax, które razem tworzyły stabilne społeczeństwo. Towarzyszyli jej także czasami Salus, Securitas lub Fortuna.

Przedstawiana jako kobieta trzymająca róg obfitości w jednej ręce i gałąź oliwną (lub owoc granatu – symbol płodności małżeństwa) w drugiej. Ukazywano ją także z paterą w ręku oraz Kaduceuszem na ramieniu. Często znajdowała się pomiędzy dwoma figurami – członkami rodziny cesarskiej, które wymieniały uściski.

Święta ku czci Concordii obchodzono 16 stycznia i 30 marca.
W kontekście kultu imperialnego czczono boginię jako Concordia Augusta. Dedykowano jej inskrypcje w imieniu cesarza i jego rodziny.

Świątynie

Świątynia Concordii została zbudowana na Forum Romanum w roku 367 p.n.e. i często była miejscem posiedzeń Senatu. Była to najstarsza świątynia tej bogini. Jej budowa miała na celu zakończenie walk między patrycjuszami a plebejuszami.

W 304 roku p.n.e. wzniesiono świątynię z brązu, na zlecenie edyla Gnejusza Flawiusza. Ten obiecał wybudować sanktuarium w nadziei na zjednanie sobie nobilów, którzy byli oburzeni publikacją kalendarza (festi). Senat nie wyraził zgody na sfinansowanie budowy, w związku z czym pieniądze pozyskano z grzywien od skazanych lichwiarzy. Świątynia została zniszczona w 121 roku p.n.e., kiedy Opimius zdecydował się powiększyć główną świątynię.

Bogini Concordii zbudowano także świątynię na arx – nazywana także Arx Capitolina, północna część Kapitolu – (prawdopodobnie po wschodniej stronie, naprzeciwko głównej świątyni Concord). Zbudowana prawdopodobnie w 218 roku p.n.e., na zlecenie pretora Lucjusza Manliusa, po stłumienia buntu wśród jego żołnierzy w Galii Przedalpejskiej.

W 44 roku p.n.e. Senat uhonorował świątynię dla Concordia Nova, podkreślając tym samym śmierć dyktatora i prowodyra wojny domowej – Juliusza Cezara. Ostatecznie sanktuarium w ogóle nie powstało.

Inną świątynię dla tej bogini zleciła zbudować Liwia, a w Pompejach Eumachia – kapłanka Wenus – zleciła budowę sanktuarium, poświęconego Concordia Augusta.

Źródła wykorzystane
  • Kempiński Andrzej, Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich, Warszawa 2001
  • Schmidt Joël, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice 1996

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów