Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Naumachia – okrętem po centrum Rzymu…

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Grafika ukazująca naumachię
Grafika ukazująca naumachię

Naumachia, w Grecji rzeczywista bitwa morska, w Rzymie – najbardziej spektakularna i najbardziej kosztowna ustawka ówczesnych widowisk odtwarzająca historyczne bitwy morskie, podczas których walczący między sobą ginęli.

Wydarzenie wymagało niebywałej organizacji, logistyki i techniki, bowiem w centrum potężnego miasta, gęsto zaludnionego, pokazywano ogromne okręty z dwu-, trzy- i czterema rzędami wioseł. Pomimo starań zachowania ostrożności dochodziło do stratowań ludzi, których ciekawość ściągała do miasta w ogromnej ilości.

Pierwszym, który zorganizował taką „superprodukcję”, był Juliusz Cezar (2 tys. żeglarzy i 1 tys. gladiatorów). Następnie August zaprezentował swoją wersję technik taranowania i abordażu, angażując 3 tys. gladiatorów przy 30 okrętach (odtworzenie bitwy pod Salaminą).

Kolejnym edytorem był cesarz Klaudiusz, organizujący naumachię na jeziorze Fucyńskim, w której wzięło udział aż 19 tys. skazańców przy około 50 trójrzędowcach. To właśnie podczas tego pokazu gladiatorzy mieli wyrzec w kierunku władcy: Witaj Cezarze, idący na śmierć cię pozdrawiają! (Swetoniusz, Boski Klaudiusz, 21).

Następnie Neron, Tytus, a także Domicjan, który postanowił rozegrać jedną z bitew morskich w samym Koloseum, zalewając jego arenę. Dla kolejnych inscenizacji morskich wybudował odrębny basen, obudowując go portykami dla widzów.

Autor: Waldemar Owczarczak
Źródła wykorzystane
  • Dariusz Słapek, Sport i widowiska w świecie antycznym, Wydawnictwo UW Homini, 2010

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów