Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Plebejusze chcą się żenić

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Płaskorzeźba na sarkofagu z IV wieku n.e.
Płaskorzeźba na sarkofagu z IV wieku n.e.

Małżeństwa w starożytnym Rzymie to sprawa co najmniej skomplikowana. Z wielu powodów – dość powiedzieć, że rzymskie prawo uznawało dwie formy zawarcia małżeństwa, przy czym jedna z nich (in manum, tj. kobieta przechodziła bezpośrednio pod władzę męża) dzieliła się jeszcze na trzy podkategorie. Co jednak w tej kwestii przysługiwało, spychanym niemal do końca V w. p.n.e. na drugi plan, plebejuszom i kto sprawił, że po latach usuwania się w cień w końcu wyszli spod towarzyskiego klosza?

O hierarchii, pętającej społeczno-politycznymi sidłami niemal całe życie publiczne w Rzymie, wiemy wszyscy. Wiadomo nam o niezwykle uprzywilejowanych patrycjuszach, a tym samym bogacących się głównie dzięki rozległym latyfundiom nobilach, czy rozpieszczanych przez Oktawiana Augusta ekwitach; niemało informacji mamy również o niewolnikach, wobec których właściciel dysponował prawem życia i śmierci, mogąc w każdym momencie tego pierwszego ich pozbawić oraz właśnie o plebejuszach – warstwie, której położenie w rzymskim społeczeństwie diametralnie zmieniło się w V w. p.n.e., bowiem najpierw – w 494 r. p.n.e. – doszło do ustanowienia, dbającego od tego momentu o ich interesy i dysponującego prawem weta wobec pozostałych urzędników urzędu trybuna ludowego, a ok. 449 r. p.n.e. w życie weszło tzw. Prawo XII tablic, co jedynie utwierdziło wszystkich w przekonaniu, że rola i przywileje patrycjuszy będą teraz tylko rosnąć.

Tak też właśnie stało się 5 lat później, ok. 445 r. p.n.e., kiedy to trybun Kanulejusz zgłosił wniosek, aby zezwalano na zawieranie małżeństw między dziećmi rodzin patrycjuszowskich i plebejuszy, która to możliwość należała wcześniej tylko i wyłącznie do bagażu praw obywatelskich przysługujących potomkom z tych pierwszych rodzin. Dzięki odpowiedniej energii i przekonaniu polityka o słuszności swojej inicjatywy, nie minęło wiele czasu, aż ustawę lex Canuleia zaczęto stosować w praktyce. Wiele lat i cztery wieki później, na mocy ustawy z 89 r. p.n.e., lex Canuleia zostało rozszerzone na całą Italię, a za sprawą wydanego w 212 r. n.e. edyktu cesarza Karakalli objęło swoim zasięgiem całe imperium rzymskie.

Autor: Mikołaj Ługowski
Źródła wykorzystane
  • Lidia Winniczuk, Ludzie, zwyczaje i obyczaje starożytnej Grecji i Rzymu, Warszawa 1983

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów