Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkopano rzeźbę Meduzy w Turcji

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzeźba meduzy
Rzeźba meduzy | Zdjęcie: Philip Sapirstein, University of Nebraska-Lincoln

Rzeźba głowy Meduzy została odkopana w 2015 roku na południu Turcji, w antycznym miasteczku Antiochia ad Cragum. Miasto zostało założone około 170 roku p.n.e. przez Antiocha IV Epifanesa, władcę Syrii z dynastii Seleucydów.

Znaleziona marmurowa rzeźba mogła być częścią frontu świątyni, która zniszczona została w czasie rozkwitu chrześcijaństwa. Jak twierdzi dyrektor wykopalisk Michael Hoff z Uniwersytetu Nebraska–Lincoln fragmenty rzeźby miały zostać spalone w piecu wapiennym. Pozostałe do naszych czasów kawałki posągu zostały poskładane dzięki użyciu techniki fotogrametrii 3-D.

Archeologom udało się także odnaleźć pozostałości buleuterionu, w którym odbywały się zebrania rady (bule) w antycznej Grecji; ulice z kolumnadami; sklepy; oraz basenowe mozaiki.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów