Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Powszechne migracje wewnątrz imperium rzymskiego

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Nagrobek rzymski Reginy, Brytyjki która związała się z Syryjczykiem
Nagrobek rzymski Reginy, Brytyjki która związała się z Syryjczykiem

Imperium rzymskie było państwem niezwykle otwartym na migrację wewnętrzną; dodatkowo prowadziło relokację oddziałów (zwłaszcza wojsk pomocniczych) na tereny dalekie od ojczystych stron. Dowodem na to są zachowane m.in. kamienie nagrobne żołnierzy i osób powiązanych z wojskiem stacjonujących w okolicach muru Hadriana.

Przykładowo w północnej Anglii odnaleziono nagrobek niejakiego Wiktora, który był wyzwoleńcem jednego z żołnierzy jazdy. Obok jego imienia umieszczono napis „Maur”, jasno sugerujący Afrykę Północną jako krainę jego pochodzenia.

Innym przykładem „wojskowego”, który nie pochodził z Brytanii, ani nawet Galii czy Germanii, był Kwintus Loliusz Urbikus – namiestnik Brytanii w latach 139-142 n.e. – który de facto pochodził z terenów obecnej Algierii; tam też, w mieście Tiddis odnaleziono rodzinny grobowiec Urbikusa.

Znamy także z imienia niejakiego Baratesa, który pochodził aż z Palmyry (Syria), a brał udział w budowie wału Hadriana w II wieku n.e. Z zachowanego nagrobka jego żony Reginy, z okolic fortu Arbeia, możemy wyczytać, że pochodziła ona z lokalnego plemienia Katuwelanów i zmarła w wieku 30 lat. Jej imię zapisano w języku aramejskim, a inicjatorem budowy pomnika był właśnie Barates. Nagrobek ten dowodzi, jak egzotyczne związki powstawały w imperium rzymskim oraz jak dalekie migracje były możliwe za sprawą życia w jednym dużym państwie.

Źródła wykorzystane
  • Beard Mary, SPQR. Historia starożytnego Rzymu, Poznań 2016

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów