Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Scypionyks

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Scypionyks
Scypionyks

W 1981 roku włoski paleontolog amator Giovanni Todesco odkrył szczątki nowego gatunku dinozaura z okresu wczesnej kredy. Początkowo uznał, że skamielina małego teropoda na którą natrafił musiała być szczątkami jakiegoś ptaka. Po obejrzeniu ekranizacji parku jurajskiego w 1993 roku doszedł jednak do wniosku, że może być ona szczątkami dinozaura.

Skamieniałość została uznana za pierwszego włoskiego dinozaura tego samego roku przez paleontologów Cristiana dal Sasso z Muzeum Historii Naturalnej w Mediolanie oraz Marco Signorego z Uniwersytetu imienia Fryderyka II z Neapolu. Nowy gatunek celuozaura zyskał nazwę Scypionyks na cześć rzymskiego wodza i pogromcy Kartagińczyków z czasów II wojny punickiej Publiusza Korneliusza Scypiona Afrykańskiego Starszego. Druga część nazwy onyks oznacza po grecku pazur.

Autor: Tomasz Gontarz

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów