Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymskie szkło

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kolekcja rzymskich szklanych naczyń w zbiorach Muzeum na Zamku Colchester, wzniesionego na fundamentach świątyni Klaudiusza
Kolekcja rzymskich szklanych naczyń w zbiorach Muzeum na Zamku Colchester, wzniesionego na fundamentach świątyni Klaudiusza.

Szkło nie było wynalazkiem Rzymian. W wielu starożytnych krainach starano się znaleźć przepuszczający światło materiał, który nadawałby się do zasłaniania otworów okiennych, dotychczas zakrywanych drewnianymi żaluzjami. W świecie helleńskim eksperymentowano z różnymi materiałami: nasiąkniętą tłuszczem tkaniną, cieniutkimi gipsowymi płytkami, miką i rogiem. Setki lat w ten sposób radzili cobie majętni ludzie. Gdy jednak z czasem nauczono się wytwarzać szkło, zaczęło ono wypierać inne materiały.

Znaczne postępy w wytwarzaniu szkła osiągnęli Egipcjanie. Od nich tę technologię przejęli Fenicjanie i znacząco ją ulepszyli. Produkowali szkło dostatecznie przezroczyste, by nadawało się na szyby oraz opanowali metodę dmuchania szkła, dzięki czemu szklane naczynia można było wytwarzać znacznie niższym kosztem, dzięki czemu stały się osiągalne dla znacznie większej części populacji, przy czym wyższe warstwy społeczeństwa piły z naczyń przezroczystych, zaś niższe używały naczyń ze szkła nieprzezroczystego.

W Rzymie szyby okienne pojawiły się pod koniec istnienia republiki. Początkowo miały charakter mętnych i nierównych szklanych krążków, wprawianych do niewielkich okrągłych świetlików. Jednak postęp w tej dziedzinie był szybki. Już w I w. n.e. powszechne były w Italii nowoczesne przezroczyste szyby, a hutnictwo szkła rozlewało się na prowincje Imperium, w pierwszej kolejności na Galię. Co więcej, wykorzystywano także szkło do budowy cieplarni – w skrzyniach przykrytych szklanymi taflami (speculares) hodowano przede wszystkim ogórki.

Kolekcja rzymskich szklanych naczyń w zbiorach Muzeum na Zamku Colchester, wzniesionego na fundamentach świątyni Klaudiusza.

W Imperium rozpowszechniły się fenickie metody dmuchania szkła. W czasach panowania Tyberiusza produkcja naczyń ze szkła była już tak rozwinięta, że ich wytwórcy mogli pokusić się o rywalizację z producentami naczyń z metali.

Szklane naczynia do picia były w antycznym Rzymie bardzo popularne, na potrzeby bogaczy produkowano bardzo wymyślne i zdobne puchary, z przezroczystego szkła w różnych kolorach.

Autor: Krzysztof Kaucz
Źródła wykorzystane
  • L. Sprague De Camp, Wielcy i Mali Twórcy Cywilizacji, Warszawa, 1973, s. 249
  • Zdjęcia autora

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów