Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Ja, Kaligula. Pamiętnik szaleńca

Piotr Jędrosz

Piotr Jędrosz, Ja, Kaligula. Pamiętnik szaleńcaJeden ze współczesnych pisarzy krajowych, pan Piotr Jędrosz postanowił oddać głos cesarzowi Gajuszowi, powszechnie znacznie bardziej znanego pod mianem Kaliguli. Wspomniany autor zrealizował swój cel, pisząc powieść pt. „Ja, Kaligula. Pamiętnik szaleńca”.

Pisarz nie ukrywa, że jedną z głównych jego inspiracji do napisania tej książki była powszechnie znana i doceniana, przewspaniała powieść Roberta Gravesa, zatytułowana „Ja, Klaudiusz”, na której to kartach Kaligula, jak to pan Jędrosz stwierdza „milczy”. Już na samym początku powiem, że pan Jędrosz do inspirującego go pierwowzoru nawet się nie zbliżył, niemniej jednak udzielenie głosu Kaliguli, którego przez wieki przedstawiano w wybitnie jednostronny sposób należy uznać za spory plus recenzowanej publikacji.

Nie wiem, ponieważ nie jest to wspomniane, czy pan Jędrosz pośród lektur, które umożliwiły mu przygotowanie się do pisania niniejszej pracy, przeczytał także bardzo dobrą i rzucającą kompletnie inne, niż powszechnie znane światło na postać Kaliguli pracę Rolanda Augueta pt. „Kaligula”. Niemniej jednak z lektury powieści jego autorstwa zdaje się wyczuwać wpływ dobrze uargumentowanych, rewizjonistycznych tez wspomnianego francuskiego badacza przeszłości.

Samą powieść czyta się nieźle, chociaż nie jest to powieść tak porywająca, jak prace niedoścignionego mistrza, czyli Roberta Gravesa.

Piotr Jędrosz, Ja, Kaligula. Pamiętnik szaleńca

Piotr Jędrosz

Ja, Kaligula. Pamiętnik szaleńca

Autor, poeta i prozaik, podjął literacką próbę nowej interpretacji postaci Kaliguli, udowadniając niejednokrotnie bezzasadność kierowanych pod jego adresem zarzutów. Motywy zachowania swego bohatera tłumaczy poprzez pogłębioną analizę realiów epoki oraz osobowości cesarza. Pasjonujący obraz życia cesarza rzymskiego, którego zła sława uczyniła synonimem potwora. Książka niniejsza prezentuje jednak odmienny punkt widzenia, podejmując polemikę z powszechną opinią o Kaliguli tyranie. Na podstawie dostępnych faktów ukazuje człowieka wielowymiarowego, niespełnionego w roli, jaka mu przypadła w udziale; idealistę i wizjonera, uporczywie poszukującego własnej tożsamości. Bohater poprzez subiektywny opis własnego życia stwarza czytelnikowi okazję do obiektywnej oceny postaci cesarza Rzymu. Jednocześnie ponura rzeczywistość, która go otacza, przydaje książce wątków niemal kryminalnych.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

Autor: Antypater

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów