Wykopaliska ratownicze prowadzone w 2015 roku, na północ od słynnej Bramy Damasceńskiej w Jerozolimie, przyniosły zaskakujące i niezwykle cenne znalezisko z czasów rzymskich. Archeolodzy z Izraelskiego Urzędu Starożytności (IAA) odkryli tam fragment kamiennej steli z wygrawerowanym oficjalnym łacińskim tekstem, który poświęcono rzymskiemu cesarzowi Hadrianowi.
Uczeni uważają, że ten datowany na rok 129 lub 130 rok n.e. zabytek to najważniejsza łacińska inskrypcja odnaleziona kiedykolwiek w Jerozolimie. Została ona dedykowana cesarzowi Hadrianowi przez osławiony Legion X Fretensis w przededniu drugiego powstania żydowskiego.
Łacińska inskrypcja wyryta w wapieniu liczy sześć linii. Uczeni z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie przetłumaczyli tekst następująco: „Imperatorowi Cezarowi Trajanowi Hadrianowi Augustowi, synowi boskiego Trajana Partyjskiego, wnukowi boskiego Nerwy, najwyższemu kapłanowi, obdarzonemu władzą trybuna po raz czternasty, konsulowi po raz trzeci, ojcu ojczyzny [poświęcono] przez Dziesiąty Legion Fretensis Antoniniana”. Nowe odkrycie to kolejny dowód na obecność Legionu X Fretensis w stolicy Judei w niespokojnym okresie po upadku pierwszego powstania żydowskiego (70 n.e.), a przed wybuchem drugiej rewolty, czyli powstania Bar-Kochby (132-135 n.e).
Odkryta inskrypcja może pochodzić dokładnie z czasu, w którym cesarz zainicjował swoje plany wobec Jerozolimy. Najprawdopodobniej powstała ona w związku z wizytą Hadriana w stolicy Judei.