Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Koniec świata według Rzymian

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Pozostałości po rzymskim akweducie
Pozostałości po rzymskim akweducie

Antyczni Rzymianie przepowiadali koniec świata dwa razy. Oba proroctwa wiązały się z głoszonym mitem, w którym Romulusowi objawiło się 12 orłów. 

Pierwsza interpretacja mówiła, iż każdy orzeł reprezentował okres 10 lat. W związku z tym zakładano zagładę świata w 634 roku p.n.e. (120 AUC – ab urbe condita), jako że Rzym założono w roku 753 p.n.e. (w rzymskim systemie liczenia tzw. 1 AUC).

Druga natomiast – w 389 roku p.n.e. (365 AUC), gdyż według jej zwolenników 12 ptaków reprezentowało liczbę miesięcy w roku.

Źródła wykorzystane
  • Damian Thompson, The End of Time, 1996

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów