Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Dedykacja świątyni Junony Monety

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Świątynia Junony Moneta
Świątynia Junony Moneta

Dnia 1 czerwca 384 roku p.n.e. zbawca Rzymu Marek Furiusz Kamillus ogłosił budowę świątyni Junony Monety. Budowlę dedykowano w 344 roku p.n.e. na północnym wzniesieniu Kapitolu, gdzie niegdyś – według tradycji – stał dom Manliusza Kapitolinusa1, a jeszcze wcześniej zapewne zamek (arx) królów. Przydomek Moneta znaczy Ostrzegająca, Doradzająca, od łacińskiego słowa monere.

Junona Moneta jest to drugie imię używane w odniesieniu do bogini Junony. Junona Moneta była strażniczką skarbu państwa. Pierwotnie, przez cztery wieki, w świątyni wybijano monety. Później w w pobliżu Koloseum – za panowania Domicjana – powstała mennica państwowa.

Przy świątyni trzymano gęsi, które były świętym ptakiem tej bogini, jako symbol czystości i przywiązania do domu oraz czujności. To zgodnie z tradycją te ptaki zaalarmowały broniących się Rzymian na Kapitolu przed atakiem Galów w 390 roku p.n.e.

Słowo „moneta” jest po dziś dzień nazwą pieniądza metalowego.

Przypisy
  1. Manliusz Kapitolinus był bohaterem Rzymian, który jako pierwszy usłyszał gęgot gęsi i zaalarmował Rzymian o nachodzących znienacka Galach. Uratowanie Kapitolu przed zdobyciem przysporzyło mu wielką popularność. Z czasem został oskarżony o próby dokonania przewrotu i uznania się królem. Karą była śmierć, a jego dom na Kapitolu został zniszczony.
Źródła wykorzystane
  • Peter J. Aicher, Rome Alive: A Source-Guide to the Ancient City, Volume I
  • Tytus Liwiusz, Dzieje Rzymu od założenia miasta, VI.20.9

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów