Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Sokół spartański

Conn Iggulden

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Sokół spartański

Książka „Sokół spartański” autorstwa Conna Igguldena to powieść historyczna opowiadająca losy Spartan i Greków, którzy po zaciągnięciu się do armii Cyrusa Młodszego są zmuszeni wrócić do ojczyzny podróżując przez olbrzymie ziemie Persów. Fabuła książki bazuje na zachowanym dziele Ksenofonta, greckiego historyka, „Anabaza”.

Jest koniec V wieku p.n.e. Na tronie potężnej Persji zasiada Dariusz, który musi przekazać władzę jednemu ze swoich synów. Wybiera starszego Artakserksesa, któremu zaleca zamordowanie brata, aby nie doszło do niepotrzebnej walki o władzę. Szczęśliwie, po śmierci władcy, Cyrus Młodszy unika egzekucji za sprawą swojej matki, która faworyzuje właśnie jego. Cyrus uważając, że bycie namiestnikiem we wschodniej części Imperium Perskiego nie jest wystarczające, zaczyna gromadzić i najmować wojska. Pod pretekstem zdławienia rebelii w jednym z regionów, rusza z potężnymi wojskami do stolicy Imperium. Najważniejszą rolę odegrać mają jego zaciężne wojska greckie, a w tym Spartanie, których dyscyplina oraz umiejętności wojskowe wprawiają go w zachwyt. Finalnie dochodzi do starcia pomiędzy armiami braci, a Cyrus ginie. Liczące ponad 10 tysięcy wojsko greckie musi wrócić do domu, po drodze napotykając na liczne przeszkody i będąc zmuszone odpierać ataki Persów.

W książce – poza wspomnianymi postaciami – poznamy innych bohaterów, znanych z przekazów historycznych: Klearchosa – weterana spartańskiego i głównego dowódcę wojsk najemnych, Ksenofonta – młodego żołnierza, który poprowadzi wojska najemne z powrotem do Grecji, Tissafernesa – satrapę perskiego, popierającego króla Artakserksesa czy samego Sokratesa.

Książka porusza naprawdę ciekawe wydarzenia w historii, o których niewiele osób tak naprawdę wie. Świetnie udokumentowane (za sprawą głównego bohatera powieści) pozwalają autorowi nie skupiać się za bardzo na tworzeniu fabuły, a poświęcić wysiłki na stworzenie fantastycznej opowieści. Zwłaszcza niesamowicie ukazany został świat Imperium Persów, o niekończących się granicach, w skład którego wchodzą różne ludy. Czytelnik doświadcza także, jak wyglądał dwór perski – pełen intryg, spisków i niebezpieczeństw ze strony ambitnych satrapów.

Książka zwieńczona została notą historyczną, w której autor pozwolił sobie odnotować ważne kwestie i dokształcić Czytelnika. Pozycja dodatkowo została wzbogacona dwoma mapkami, ukazującymi zasięg panowania Persów w omawianym czasie oraz drogę powrotu greckich sił.

Podsumowując, książka jest jak najbardziej godna polecenia. Autor porusza niezwykle intrygujące wydarzenie w historii, kiedy armii Greków udało się powrócić z serca Imperium Persów do ojczyzny. Fabuła bazuje na tekście historycznym pochodzącym spod pióra dowódcy ekspedycji powrotnej, który z pewnością wyolbrzymiał liczby, jednak wciąż wydaje się najbardziej wiarygodnym źródłem, jaki moglibyśmy sobie wymarzyć. Z pewnością pozycja spodoba się wszystkim, którzy cenią fakty historyczne oraz wspaniałą przygodę.

Sokół spartański, Conn Iggulden

Conn Iggulden

Sokół spartański

W starożytnym świecie jedna armia budziła największy respekt wśród wrogów. Oto jej historia.

Rok 401 p.n.e. Król perski Artakserkses rządzi imperium rozpościerającym się od Morza Egejskiego po północne Indie. Jego władza jest absolutna.

Kiedy Cyrus Młodszy, brat wielkiego króla, chce sięgnąć po koronę, u jego boku stają elitarne oddziały Spartan, których dziadowie i ojcowie polegli pod Termopilami i ginęli w wojnach peloponeskich.

Jednak bitwę można wygrać – lub przegrać – jednym ciosem. Książę Cyrus przegrywa. A kiedy opada kurz, grupa Spartan zostaje zdana na własny los w sercu wrogiego imperium. Daleko od domu, otoczeni przez nieprzyjaciół, powierzają swój los młodemu żołnierzowi, Ksenofontowi, uczniowi Sokratesa. Ich długa droga do domu przejdzie do historii jako „marsz dziesięciu tysięcy”.

Pisarstwo Conna Igguldena sprawia, że postaci z odległej przeszłości ożywają i stają się nam bliskie, a ich losy angażują nas tak, jakby rozgrywały się współcześnie, na naszych oczach. Sokół spartański to jedna z najlepszych historycznych epopei przygodowych, doskonale opisuje okrucieństwo dawnych czasów, bohaterstwo i dziką żądzę krwi.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów