Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Żądze Kleopatry

Ewa Kassala

Żądze Kleopatry

Świat starożytnych Egipcjan od zawsze fascynował ludzi, nie tylko tych współczesnych. Już w czasach antycznych zarówno Grecy jak i Rzymianie postrzegali „państwo faraonów” jako krainę niezwykle bogatą i egzotyczną. Dokładnie taki świat ukazuje nam autorka powieści historycznej „Żądze Kleopatry”,  w której to ukazane nam zostaje niezwykle burzliwe i niesamowite życie królowej Nilu – Kleopatry VII.

Autorka Dorota Stasikowska-Woźniak, pisząca pod pseudonimem Ewa Kassala za wszelką cenę starała wprowadzić Czytelnika w świat magii, luksusu, rozpusty i ekstrawagancji. I nie da się ukryć, udało się to jej w 100%. Na każdym kroku ukazana zostaje nam kraina tak niesamowita jak tylko to możliwe. Sama królowa Kleopatra przedstawiona zostaje jako kobieta pragmatyczna, wykorzystująca do realizacji swoich celów wszelkie znane jej sztuczki sztuki miłosnej, ale i honorowa, która w obliczu porażki decyduje się na samobójstwo i wolność, niżeli życie sługi u boku Oktawiana.

To co z pewnością może budzić u czytelnika największy zachwyt to sceny kokietowania i zdobywania serca Cezara i Antoniusza, dwóch wielkich wodzów rzymskich, których pozycja i siła miały jej pozwolić najpierw odzyskać tron egipski, a potem stworzyć samodzielne i silne państwo panujące nad wschodnimi ziemiami Imperium Rzymskiego. Jej ambitne plany sięgały znacznie dalej, co podkreślała nawiązując do Aleksandra Wielkiego. Marzyła o wielkich podbojach wzorem swojego dalekiego, wielkiego przodka na wschodzie. Stąd też liczyła na sukcesy Cezara a potem Antoniusza w walkach z Partami.

Chcąc umocnić swój ród i zapewnić panowanie swoim potomkom zaszła w ciążę z Cezarem, a potem Antoniuszem. Trzeba przyznać, że Kleopatra była zręcznym politykiem. Korzystała ze swoich wdzięków i robiła to nad wyraz skutecznie. Swoją inteligencją i urodą zdobyła serca dwóch najpotężniejszych mężczyzn tamtych czasów, którzy dla jej wdzięku i ciała czynili co tylko sobie życzyła. Znając się na fachu uprawiania miłości i sprawiania przyjemności wprowadzała swoich kochanków w stan błogiej radości, którzy następnie w zamian działali na jej korzyść. Nie da się ukryć, że Kleopatra była bardzo niekorzystnie odbierana w moralnym i cnotliwym Rzymie, a często porównywana do kurtyzany. Szczególnie wrogo odnoszono się do niej za związku z Antoniuszem, który uległ jej do tego stopnia, że podarował zbiory Biblioteki Pergamońskiej, a potem przyznał panowanie nad znacznymi terenami Republiki na wschodzie. Nadał tym samym legalność rządów Egiptu nad terenami rzymskimi. Lud i Senat rzymski już na to zgodzić się nie mogli. W trybie natychmiastowym wypowiedziano Egiptowi wojnę i przekazano Oktawianowi (siostrzeńcowi Cezara i jego adoptowanemu synowi) dowództwo nad wojskami republikańskimi, aby ten rozprawił się z opętanym Antoniuszem i jego konkubiną. Bitwa pod Akcjum w 31 roku p.n.e. zakończyła się klęską dla Antoniusza i Kleopatry, którzy po powrocie do Aleksandrii zdecydowali się odebrać sobie życie i uniknąć haniebnej porażki.

Podsumowując książka jest napisana językiem niezwykle barwnym i ciekawym. Świat opisany jest bogaty i aż „obrzydliwie” rozpustny, tak jak to sobie można by tylko wyobrazić. Ogrom egzotyki aż razi, by z drugiej strony uświadomić iż niegdyś rzeczywiście władcy mogli żyć jak bogowie. Sama książka ukazuje nam relacje pomiędzy Cezarem czy Antoniuszem i Kleopatrą z innej perspektywy – widzimy w nich mężczyzn, którzy na każdy gest ukochanej królowej gotowi są zrobić wszystko. Niewykluczone, że tak właśnie było. Pewnym jest, że Kleopatra mimo swojego krótkiego życia – 39 lat – korzystała z życia jak tylko mogła, nie godząc się z porażkami i prąc do przodu.

Żądze Kleopatry

Ewa Kassala

Żądze Kleopatry

Barwna, pełna emocji powieść erotyczna, której bohaterką jest najbardziej intrygująca kobieta starożytności.
Starożytny Egipt, dworskie intrygi, pieniądze, władza, polityka, magia, a przede wszystkim miłość – w czasach panowania genialnej kobiety-faraona w najbogatszym mieście ówczesnego świata, Aleksandrii. Jak Kleopatra straciła dziewictwo? Jak przebiegała edukacja seksualna wielkiej władczyni? Czy słusznie była nazywana największą kurtyzaną starożytności? Jak udało jej się zdobyć i utrzymać miłość największych rzymskich wodzów tamtych czasów Juliusza Cezara i Marka Antoniusza?

Powieść odsłania nieznane dotąd dzieje najbardziej znanej kobiety starożytności. Ta niezwykle inteligentna władczyni, silna, doskonale wykształcona, świetnie przygotowana do sprawowania władzy i utrzymania niezależności Egiptu nie cofała się przed niczym. Wykorzystywała swoją wiedzę, umiejętności, sprzyjające warunki i wszystkie dostępne jej atrybuty atrakcyjnej, kuszącej i tajemniczej kobiecości, by dominować w męskim świecie.

Pikantny obraz epoki i wciągająca opowieść.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów