Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Colonia Ulpia Traiana

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wizualizacja Colonia Ulpia Traiana
Wizualizacja Colonia Ulpia Traiana

W 12 r.n.e nad Renem, w okolicach dzisiejszego Xanten (Niemcy) Rzymianie rozpoczęli budowę pierwszego obozu legionistów. Jego rozwój został wstrzymany w latach 69-70 n.e, kiedy to wybuchła rewolta- miejscowa ludność (Batawowie) sprzeciwiła się rzymskim rządom.

W wyniku tej wojny został zniszczony obóz oraz cywilne miasteczko, które wyrosło w pobliżu. Odbudowa nastąpiła około roku 70, a 30 lat później cesarz Trajan przyznał osadzie najwyższy status miejski. W II w. n.e. COLONIA ULPIA TRAIANA przechodziła czas swojej świetności. Była to typowo rzymska konstrukcja z prostopadłymi uliczkami i licznymi budynkami użyteczności publicznej, takimi jak amfiteatr, świątynie, łaźnie.

Po opuszczeniu przez Rzymian tego miejsca (około 5 wieku zupełnie opustoszało), było ono traktowane aż do XIX wieku jako źródło budulca dla miasteczka Xanten (m.in. miejscowa katedra zbudowana jest z kamieni pochodzących z rzymskiego obozu).

Dzisiaj Xanten to fantastyczne muzeum, w którym zrekonstruowano obozowe ulice i niektóre budynki – wyglądają prawdopodobnie tak samo, jak niemal 2000 lat temu. Odbudowano cześć murów obronnych, nawet nasadzono drzewa dokładnie w tych miejscach, gdzie wcześniej stały słupki podtrzymujące dachy chroniące przed słońcem. Zobaczymy też częściowo zrekonstruowany amfiteatr, a na jego arenie możemy poczuć wspaniałą akustykę. Odbudowano też kilka domów i warsztatów rzemieślniczych, termy oraz dom gościnny (zajazd). Na terenie łaźni urządzono wielkie muzeum historyczne, gdzie podziwiać można rożne rzymskie artefakty.

Autor: Daria Cybowska

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów