Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Massalia 49 p.n.e.

Tomasz Romanowski

Massalia 49 p.n.e.

Pan Tomasz Romanowski, który już dał się poznać, jako autor książek o zacnej tematyce cezariańskiej, wydanych w serii Historyczne Bitwy, sprezentował swoim czytelnikom książkę Massalia 49 p.n.e. Jest to opowieść o pobocznym, ale dość znaczącym, epizodzie rzymskiej wojny domowej, jaki miał miejsce pod Massalią (dzisiejsza Marsylia) w 49 roku p.n.e. Ową, tak brzemienną w skutki dziejowe wojnę domową, zaczęło przekroczenie przez Cezara rzeki Rubikon.

Oblężenie greckiej osady Massalii (traktowanej przez Rzymian do czasu tego wydarzenia bardzo dobrze) było nie planowaną operacją na drodze wojsk Cezara do Hiszpanii, gdzie czekali na niego Pompejańczycy, których zamierzał Juliusz, zwany później Boskim, unieszkodliwić. Ta nieoczekiwana okoliczność kosztowała obóz cezarian sporo czasu oraz wysiłku, podczas pamiętnego 49 roku p.n.e. Owe wysiłki, zarówno strony oblegającej, jak i strony obleganej zostały pieczołowicie opisane przez pana Romanowskiego, który pokusił się także o dość szczegółowe przedstawienie zawiłej rzeczywistości ostatnich dekad Rzymskiej Republiki. Jest to bardzo duży atut omawianej pracy. Techniki oblężnicze oraz sposoby przeciwdziałania nim, pan Romanowski przedstawił bardzo obrazowo, opierając się mocno o bogaty materiał źródłowy.

Jest to jedna z ciekawszych pozycji z serii Historyczne Bitwy, które udało mi się do tej pory przeczytać.

Massalia 49 p.n.e.

Tomasz Romanowski

Massalia 49 p.n.e.

Oblężenie Massalii, czyli dzisiejszej Marsylii – miało miejsce podczas II wojny domowej toczącej się u zmierzchu Republiki Rzymskiej (49 – 45 p.n.e.). Postawa tego greckiego miasta, leżącego na wybrzeżu Prowincji (tj. Galii Narbońskiej), była sporym zaskoczeniem dla maszerującego na Półwysep Iberyjski Cezara. Nie brał on pod uwagę jakiegokolwiek oporu na swojej drodze do Hiszpanii. Miał ku temu dość solidne podstawy oparte na zachowaniu się miast italskich, które jedno po drugim otwierały przed nim swoje bramy. Do prowincji hiszpańskich musiał przybyć jak najszybciej, gdyż czas grał na korzyść jego przeciwnika Pompejusza. Cezar spędził osobiście pod murami Massilii około miesiąca, bezskutecznie próbując ją zdobyć. Potem pozostawił pod tym miastem trzy legiony pod wodzą swoich legatów, zaś sam pognał za Pireneje.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

Autor: Antypater

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów