Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Rosji odkryto 140 rzymskich brązowych monet

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Moneta cesarza Konstancjusza II z lat 347 348 n.e
Jedna z odkrytych monet - ukazuje cesarza Konstancjusza II z lat 347-348 n.e. Awers przedstawia popiersie cesarza z profilu, na rewersie wieniec oraz napis VOT XX MVLT XXX - Służyłem ludowi i Senatowi 20 lat, służył będę kolejnych 30 lat. | Zdjęcie: Kulikovo Battlefield Museum

Jesienią tego roku archeolodzy natrafili na niesamowite znalezisko w lesie, w zachodniej Rosji, około 10 km od miasta Tula – skarb złożony ze 140 rzymskich brązowych monet. Obiekty datowane są na koniec IV po początek V wieku n.e.

Do tej pory w regionie badaczom i prywatnym poszukiwaczem skarbów udało się znaleźć cztery miejsca z takimi antycznym skarbami, jednak liczba monet nie przekraczała czternastu.

Jakim cudem antyczne monety znalazły się tak daleko od ówczesnych granic Imperium Rzymskiego? Badacze sądzą, że monety na tym obszarze pojawiły się za sprawą najemników, którzy dołączali do oddziałów w ramach tzw. foederati, a pochodzili z różnych plemion i ośrodków barbarzyńskich. Naukowcy uważają raczej, że monety nie mogły pochodzić z handlu, gdyż Rzymianie nie prowadzili wymiany z tak odległymi obszarami.

Rzymskie monety, zwłaszcza wykonane z brązu, nie miały zazwyczaj roli płatniczej dla „niecywilizowanych” plemion, które tego typu obiekty wykorzystywały do magii lub jako biżuterię. Przykładowo na terenie Ukrainy i Polski odkryto skarb, w którym znajdowały się liczne monety, głównie z czasu panowania cesarza Trajana Decjusza (249-251 n.e.), a wybite dziury w monetach umożliwiały zrobienie z nich naszyjników.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów