Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Starożytne miasto Tomis

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Fundamenty rzymskich domów w Konstancji
Fundamenty rzymskich domów w Konstancji.

Trzystutysięczna Konstanca, położona na wybrzeżu Morza Czarnego, jest głównym portem, a zarazem kurortem turystycznym Rumunii. Miasto ma ciekawą historię, sięgającą osadnictwa greckiego.

Założenie osady

Miasto zostało założone przez osadników greckich w VI wieku p.n.e. i nadano mu nazwę Tomis, prawdopodobnie na cześć królowej Tomirys. Założenie miasta wiąże się również z legendą o Argonautach, którzy mieli tutaj założyć osadę zanim popłynęli przez Morze Czarne w poszukiwaniu złotego runa. Miasto założono w dogodnym miejscu z punktu widzenia bezpieczeństwa – na półwyspie wcinającym się w morze, który otoczony jest z trzech stron wodą. Zarówno za czasów greckich jak i rzymskich stanowiło ważny port nad Morzem Czarnym. Do 29 r. p.n.e. cały region na południe od Dunaju, a wraz z nim miasto, zostało podbite przez Rzymian i od tego czasu aż do VIII wieku n.e. jego losy były nierozłącznie związane z historią Cesarstwa Rzymskiego, a później Bizancjum jako część prowincji Moesia Inferior.

Owidiusz

W 8 roku n.e. rzymski poeta Owidiusz został skazany przez Augusta na wygnanie na rubieże ówczesnego imperium – właśnie do miasta Tomis. Do dzisiaj nie wyjaśniono z całą pewnością przyczyn takiej decyzji, jako że edykt cesarski nie podawał względów z jakich został on wydany, jednakże historycy spekulują, że przyczyną wygnania poety był skandalizujący charakter jego prac, który nie zyskał aprobaty w znanym z konserwatywnego nastawienia do kwestii obyczajowych Auguście. Co ciekawe, edykt nie zawierał postanowień o utracie wolności czy konfiskacie mienia a jedynie przewidywał niejako areszt domowy, w postaci zakazu opuszczania miejsca zamieszkania. Owidiusz kilkukrotnie starał się o odwołanie lub chociaż złagodzenie edyktu zarówno u Augusta jak i Tyberiusza, jednak ze skutkiem negatywnym. Dzisiaj, główny plac Konstancy nosi nazwę Placu Owidiusza, a w jego centralnym punkcie, tuż przed okazałym dziewiętnastowiecznym Ratuszem, został wzniesiony pomnik na cześć poety, który zgodnie z miejską legendą miał zostać postawiony nad miejscem pochówku poety.

XIX – wieczny Ratusz wraz z pomnikiem Owidiusza.

Mozaika w Konstancy

Mozaika w Konstancy.

Najsłynniejszym rzymskim zabytkiem zachowanym w mieście jest słynna Mozaika z Konstancy, odkryta w latach 60 XX wieku. Mozaika pochodzi prawdopodobnie IV w. n.e. Zajmuje powierzchnię ok. 850 m2 i znajduje się w ruinach dawnej świeckiej bazyliki, zlokalizowanej pomiędzy centrum starożytnego miasta a portem. Bazylikę zbudowano dla celów komercyjnych – znajdowały się w niej sklepy i warsztaty rzemieślnicze. Górny taras bazyliki, z widokiem na morze, posiadał posadzkę z mozaiki otoczoną z trzech stron ścianami wyłożonymi polichromowanym marmurem. Mozaika składa się z dwóch odrębnych części: otaczającej ramy i obejmującej samą siebie przestrzeń i roślinną i geometryczną mozaikę. Mozaika wykonana została z kamieni w różnych kolorach: białym, czerwonym, czarnym, zielonym, żółtym – sprawia wrażenie jaskrawego dywanu, ozdobionego motywami geometrycznymi i roślinnymi.  W kompleksie poniżej bazyliki odkryto również ruiny domów z epoki starożytnego Rzymu. W mieście znajdują się również odkryte fragmenty murów starożytnego Tomis. Wspaniałe rzymskie eksponaty, w tym kolekcja waz, monet oraz narzędzi rzemieślniczych znajduje się w Muzeum Archeologicznym, w dawnym budynku Ratusza.

Upadek Tomis i narodziny Konstancy

W 395 r. Tomis stało się ostatecznie częścią Cesarstwa Wschodniorzymskiego, w VI i VII zaczęło podupadać ze względu na ataki ludów napływających z północy. W zimie 597/598 r. miasto zostało prawdopodobnie zniszczone przez Awarów. Dalszy upadek miasta pogłębił się po wycofaniu Bizantyjczyków i zajęciu miasta przez Bułgarów. Przez cały IX wieku nie ma w źródłach wzmianki o istnieniu osady w miejscu dawnego Tomis. W 950 r. pojawia się w bizantyjskich źródłach po raz pierwszy informacja o osadzie Konstanca w miejscu dawnego miasta Tomis, której imię nadane zostało na cześć siostry cesarza Konstantyna Wielkiego, Flawii Julii Konstancji (293 – ok. 330). Nazwę tą miasto nosi do dzisiaj.

Fragmenty rzymskiej mozaiki z IV wieku.
Autor: Piotr Baran

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów