Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Aulus Postumius Tubertus

(V wiek p.n.e.)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Aulus Postumius Tubertus był rzymskim wodzem w wojnie z Ekwami i Wolskami w V wieku p.n.e. Był magistrem equitum pod dyktatorem Mamercusem Emiliuszem Mamercinusem w 433 roku p.n.e.

Postumius był zięciem Tytusa Quinctiusa Cincinnatusa Pennusa, konsula w 431 i 428 roku p.n.e. Gdy postanowiono powołać dyktatora do podjęcia wojny z Ekwami i Wolskami w 431 roku p.n.e., konsulowie nie zgadzali się na wybór Postumiusa, wybór więc padł na Cincinnatusa, który został nominowany na dyktatora. Cincinnatus i Postumius przystąpili do wojny z  wrogiem, a 18 czerwca 431 p.n.e. odnieśli wielkie zwycięstwo nad Ekwami i Wolskami na Górze Algidus. To było miejsce poprzedniego zwycięstwa nad Ekwami  dyktatora Lucjusza Kwinkcjusza Cincinnatusa w 458 roku p.n.e. Bitwa na Górze Algidus było ostatnią ważną bitwą między Rzymem a Ekwami.

Po powrocie, Postumius otrzymał prawo do odbycia triumfu. Z bitwą tą wiąże się pewna historia. W czasie tej kampanii, syn Postumiusa był tak chętny do walki z wrogiem, że porzucił posterunek,  przypisany mu przez ojca. W konsekwencji Postumius skazał go na śmierć. Liwiusz wątpi jednak w prawdziwość tej historii zauważając, że podobna historia związana była z Tytusem Manliusem Torquatusem, konsulem w 347, 344 i 340 roku p.n.e. i jego synem.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów