Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Makrobiusz

(V/IV p.n.e.)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Średniowieczna podobizna Makrobiusza.

Ambrozjusz Teodozjusz Makrobiusz (Ambrosius Theodosius Macrobius) był to rzymski pisarz (jednak nierzymskiego pochodzenia, prawdopodobnie Grek) i filozof neoplatoński, żyjący i tworzący na przełomie IV i V wieku n.e.

Nie mamy pewności co do wielu aspektów życia Makrobiusza – istnieje wiele spekulacji i teorii co do niego. Na początku „Saturnaliów” twierdzi że urodził się sub alio ortos caelo („pod obcymi niebiosami”). Uważa się że był Grekiem, który mógł się urodzić na ziemiach Afryki Północnej, np. Egiptu.

Swoje najważniejsze dzieła zadedykował swojemu synowi, Eustachiuszowi. Z kolei na podstawie jego twórczości, naukowcy wywnioskowali że był poganinem.

Najważniejszym dziełem Makrobiusza są liczące siedem ksiąg Saturnalia, quasi-encyklopedia napisana w formie dialogu. W serii rozmów między znakomitymi Rzymianami przeprowadzonych w domu Vettiusa Praetextata z okazji święta Saturnaliów Makrobiusz zawarł wiele informacji z dziedziny m.in. historii, mitologii i filologii.

Pierwsza księga poświęcona jest zapytaniu co do pochodzenia święta Saturnaliów i festiwali ku czci Janusa – to prowadzi z czasem do dyskusji nad rzymskim kalendarzem. Drugi tom zaczyna się kolekcją dowcipnych i krótkich opowiadań, które doceniają chociażby Cycerona i Oktawiana Augusta. Księga trzecia, czwarta i szósta poświęcone są Wergiliuszowi i jego dziełom, Homerowi, wczesno rzymskim i greckim pisarzom. Siódma księga poświęcona jest psychologicznej dyspucie.

Makrobiusz był także autorem cenionego w okresie średniowiecza komentarza do „Snu Scypiona” (Commentarii in Somnium Scipionis) z De republica Cycerona, rozważającego zagadnienie duszy w duchu filozofii neoplatonizmu. Z trzeciego znanego nam dzieła Makrobiusza, rozprawy gramatycznej De differentiis et societatibus Graeci Latinique verbi, zachował się tylko wyciąg zrobiony w IX wieku przez Jana Szkota Eriugenę.

Źródła wykorzystane
  • Mała encyklopedia kultury antycznej, Warszawa
  • Stabryła Stanisław, Historia literatury starożytnej Grecji i Rzymu, Wrocław 2002

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów