Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Biografie Rzymian (Przedstawiciele kultury)

W historii starożytnego Rzymu przewinęło się mnóstwo sławnych postaci. Wiele z nich przeszło do pamięci jako okrutni tyrani, mowa tu chociażby o: Kaliguli, Neronie, czy Karakalli. Inni znowu zasłynęli jako wielcy reformatorzy: Oktawian August, Klaudiusz, Marek Aureliusz, Dioklecjan, czy Konstantyn Wielki. Nie wolno także zapominać o rzymskich wodzach, którzy ratowali niejednokrotnie państwo rzymskie przed zagładą.

Do pamięci przeszli także wielcy twórcy kultury rzymskiej, którzy w istotny sposób wpłynęli na dalszy rozwój świata. Przedstawię postaci, które zasłynęły wielkimi czynami, bądź się tylko zapisały swoimi czynami w kartach historii.

Makrobiusz

(V/IV p.n.e.)

Makrobiusz był to rzymski pisarz i filozof neoplatoński, żyjący i tworzący na przełomie IV i V wieku n.e.

Makrobiusz

Plaut

(ok. 250 - 184 p.n.e.)

Plaut był komediopisarzem rzymskim, jednym z najstarszych pisarzy rzymskich, którego utwory zachowały się w większych fragmentach do naszych czasów.

Plaut

Enniusz

(239 - 169 p.n.e.)

Enniusz był poetą rzymskim, uważanym za ojca poezji rzymskiej. Jedynie fragmenty jego twórczości przetrwały do naszych czasów.

Ennius

Polibiusz

(ok. 200 - ok. 118 p.n.e.)

Polibiusz był to grecki historyk i kronikarz w okresie Republiki. Słynął z dbałości o prawdę historyczną oraz krytyczny stosunek do źródeł.

Polibiusz

Publiusz Terencjusz Afer

(ok. 185/4 – 159 p.n.e.)

Publiusz Terencjusz Afer był rzymskim komediopisarzem, którego twórczość była popularna nie tylko w antycznym Rzymie, ale i czasach średniowiecza oraz późniejszych. Terencjusz używał eleganckiej łaciny, a w swoich dziełach skupiał się przede wszystkim na człowieku, jego osobowości oraz reakcjach na uwikłanie w codziennie i niecodzienne problemy.

Terencjusz

Marek Terencjusz Warron

(116 - 27 p.n.e.)

Marek Terencjusz Warron był to rzymski uczony i pisarz. Prawdziwy erudyta, uważany za jednego z najlepiej wykształconych ludzi w historii antycznego Rzymu.

Logo IMPERIUM ROMANUM

Publiliusz Syrus

(I wiek p.n.e.)

Publiliusz Syrus (Publilius Syrus) żył w I wieku p.n.e. Był rzymskim pisarzem, mimem, przedstawicielem teatru oraz twórcą sentencji. Tworzył w języku łacińskim.

Logo IMPERIUM ROMANUM

Witruwiusz

(I wiek p.n.e.)

Witruwiusz był wielkim rzymskim architektem i inżynierem wojennym. Był konstruktorem machin wojennych. Twórca tzw. człowieka witruwiańskiego.

Człowiek Witruwiański, Leonardo da Vinci

Lukrecjusz

(ok. 99 - ok. 55 p.n.e.)

Lukrecjusz był to rzymski poeta i filozof. Jego dzieła, obok Katullusa oraz komediopisarzy Plauta i Terencjusza, zachowały się do naszych czasów.

Lukrecjusz

Salustiusz

(86 - 35 p.n.e.)

Salustiusz był wielkim historiografem rzymskim. Salustiusz stał się bardzo oddanym zwolennikiem Cezara oraz ściśle związany był ze stronnictwem popularów.

Salustiusz

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów