Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Biografie Rzymian (Przedstawiciele kultury)

W historii starożytnego Rzymu przewinęło się mnóstwo sławnych postaci. Wiele z nich przeszło do pamięci jako okrutni tyrani, mowa tu chociażby o: Kaliguli, Neronie, czy Karakalli. Inni znowu zasłynęli jako wielcy reformatorzy: Oktawian August, Klaudiusz, Marek Aureliusz, Dioklecjan, czy Konstantyn Wielki. Nie wolno także zapominać o rzymskich wodzach, którzy ratowali niejednokrotnie państwo rzymskie przed zagładą.

Do pamięci przeszli także wielcy twórcy kultury rzymskiej, którzy w istotny sposób wpłynęli na dalszy rozwój świata. Przedstawię postaci, które zasłynęły wielkimi czynami, bądź się tylko zapisały swoimi czynami w kartach historii.

Flawiusz Wegecjusz

(II poł. IV wieku n.e.)

Flawiusz Wegecjusz, urodzony jako Publius Flavius Vegetius Renatus był rzymskim pisarzem i historykiem w II połowie IV wieku n.e. Autor wybitnego dzieła poświęconego wojskowości De rei militari.

Legion

Ammianus Marcellinus

(około 330 - po 392 n.e.)

Ammianus Marcellinus urodził się około roku 330 n.e. w Antiochii, stolicy Syrii. Był on historykiem i wodzem rzymskim pochodzenia greckiego.

Logo IMPERIUM ROMANUM

Euzebiusz z Cezarei

(ok. 263 - 339 n.e.)

Euzebiusz z Cezarei, działający w czasach Konstantyna Wielkiego, uznawany jest za najwybitniejszego chrześcijańskiego historyka starożytności.

Euzebiusz z Cezarei

Claudius Aelianus

(ok. 175 - ok. 235 n.e.)

Claudius Aelianus był rzymskim pisarzem i nauczycielem retoryki. Działał w czasach cesarza Septymiusza Sewera. Nazywano go "miodoustym".

Logo IMPERIUM ROMANUM

Tertulian

(ok. 150 - 240 n.e.)

Tertulian był łacińskim teologiem z Afryki Północnej, który został nawrócony na chrześcijaństwo w 190 n.e. Gorliwy apologeta.

Tertulian

Apulejusz z Madaury

(ok. 125 - po 170 n.e.)

Apulejusz, nazywany także Apulejuszem z Madaury, był to berberyjski pisarz i filozof z II wieku n.e. Autor satyrycznego romansu Metamorfozy/Złoty Osioł.

Logo IMPERIUM ROMANUM

Lukian z Samosat

(ok. 120 - ok. 190 n.e.)

Lukian z Samosat był rzymskim retorykiem i satyrykiem, piszącym po grecku. Uważany jest za twórcę satyry społecznej.

Lukian z Samosat

Klaudiusz Ptolemeusz

(ok. 100 - ok. 168 n.e.)

Klaudiusz Ptolemeusz był greckim astronomem, matematykiem i geografem. Żył w Aleksandrii należącej w tym czasie do Imperium Rzymskiego.

Klaudius Ptolemeusz

Appian z Aleksandrii

(ok. 95 - ok. 180 n.e.)

Appian z Aleksandrii był słynnym greckim historykiem tworzącym za panowania Rzymu. Zasłynął pozycją - "Historia rzymska".

Logo IMPERIUM ROMANUM

Polemon z Laodycei

(ok. 88-144 n.e.)

Polemon uznawany jest za jednego z najwybitniejszych mówców okresu cesarstwa. Pochodził z Laodycei (Azja Mniejsza), ze sławnej rodziny senatorskiej.

Polemon z Laodycei

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów