Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Antinous, kochanek Hadriana

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Antinous i Hadrian
Antinous i Hadrian

Antinous był to grecki młodzieniec z Bitynii (urodził się w Claudiopolis – obecne miasto Bolu, w Turcji), który gdy skończył 12 lat został przygarnięty przez dwór Hadriana. Cesarz Hadrian spotkał go w trakcie swych licznych podróży i zachwyciwszy się jego urodą, uczynił go swoim kochankiem.

Hadrian poznał chłopca w 123 roku n.e., a jego ulubieńcem stał się w roku 128 n.e. Młodzieniec towarzyszył cesarzowi w licznych podróżach, jako osobista świta, m.in. do Aten czy Libii. Nie było dużą tajemnicą, że Antinous był kochankiem cesarza Hadriana, co aprobowała także sama cesarzowa Vibia Sabina (jej związek z Hadrianem miał charakter formalny, pozbawiony uczuć).

We wrześniu/październiku roku 130 n.e., w trakcie podróży flotą po Nilu, niespodziewanie Antinous zmarł w tajemniczych okolicznościach. Istniało wiele podejrzeń co do jego śmierci, od przypadkowego utonięcia; powikłań po kastracji (wykonanej ponoć na prośbę Hadriana); po złożenie z siebie ofiary, w celu uleczenia długo już chorującego Hadriana.

Niezależnie od przyczyn zgonu, utrata kochanka bardzo zabolała Hadriana. W 137 n.e. Hadrian założył w tym miejscu miasto – Antinopolis, zaś Antinousa ogłosił herosem, wznosił ogromne świątynie i urządzał igrzyska na jego cześć. Najważniejsza świątynia stała w Mantinei w Arkadii. Ponadto kazał wykonywać ogromne ilości rzeźb i portretów kochanka. Kult Antinousa przetrwał aż do czasu upadku Rzymu, jednak często spotykał się z krytyką zarówno ze strony chrześcijan jak i osób wierzących w tradycyjne bóstwa Rzymian.

Wizerunki Antinousa przedstawiano w rzeźbie, na monetach oraz gemmach jako ideał młodzieńczej piękności. Do dziś zachowało się wiele wizerunków Antinousa.

Źródła wykorzystane
  • Kasjusz Dion, Historia rzymska, LXIX
  • Krawczuk Aleksander, Poczet cesarzy rzymskich, Warszawa 2004

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów