Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Broń z dolnośląskiego żelaza mogła być postrachem Rzymian

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Zdobycie Rzymu przez Wandalów w 455 roku n.e
Zdobycie Rzymu przez Wandalów w 455 roku n.e.

W okresie wpływów rzymskich, na Dolnym Śląsku rozwijał się jeden z najprężniej działających ośrodków hutniczych w na terenie Barbaricum. Jedną z większych osad hutniczych z tego okresu odkryto w Tarchalicach koło Wołowa.

Żelazo wytapiano w jednorazowych piecach dymarskich, składających się z kotlinki oraz glinianego szybu. Materiałem, z którego pozyskiwano żelazo, była ruda darniowa znajdywana na okolicznych łąkach (dziś już niemal nieistniejąca w tym regionie), a paliwem węgiel drzewny. W piecu osiągano temperaturę 1250°C. Po wielogodzinnej pracy pieca w kotlince pojawiała się łupka żelaza oraz odpad produkcyjny w postaci żużla. Żeby wydobyć łupkę żelaza i ją przekuć, należało piec rozebrać, a do wytopienia kolejnej porcji żelaza, hutnicy-dymarze budowali kolejny. Coś, co szczególnie wyróżniało hutnictwo na Dolnym Śląsku, było stosowanie bardzo dużych pieców dymarskich o wyjątkowej wydajności.

W tym czasie obszar Dolnego Śląska zamieszkiwała ludność kultury przeworskiej, identyfikowana przez badaczy z Wandalami. Ponieważ umiejętność wytopu żelaza i produkcja żelaznej broni warunkowała siłę militarną, Wandalowie mieli w ręku (dosłownie i w przenośni) doskonałe narzędzie do ekspansji. W trakcie Wielkiej Wędrówki Ludów, w 406 r. n. e. przekroczyli granice Imperium Romanum, a kilka lat później dotarli na Półwysep Iberyjski, czego długoletnim skutkiem było osiedlenie się na terenach Północnej Afryki i w konsekwencji złupienie Rzymu w 455 r. n. e.

Autor: Katarzyna Mikosz
Źródła wykorzystane
  • Śląsk starożytny i średniowieczny. Przewodnik po wystawie stałej Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu, Wrocław, 2016

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów