Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Cecylia Paulina – żona brutalnego cesarza Maksymina Traka

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Moneta Cecylii Pauliny
Moneta Cecylii Pauliny

Cecylia Paulina była żoną Maksymina Traka, rzymskiego cesarza panującego w latach 235–238 n.e.. Choć jej postać pozostaje nieco tajemnicza i posiadamy mało informacji o niej w źródłach historycznych, możemy poznać kilka ciekawych faktów na temat jej życia i roli w Imperium Rzymskim.

Maksymin Trak, pierwszy cesarz spoza arystokratycznych rodów, pochodził z ubogiej, wojskowej rodziny z terenów Tracji. Jego władza była oparta na sile militarnej, a życie prywatne nie odgrywało znaczącej roli w oficjalnych kronikach. Jednak fakt, że Cecylia Paulina została żoną tak wpływowego i brutalnego władcy, świadczy o jej pozycji wśród wyższych warstw rzymskiego społeczeństwa.

Choć nie ma wielu bezpośrednich zapisów dotyczących jej działalności, wiadomo, że po śmierci w 235/6 roku n.e. została deifikowana, co było istotnym symbolem uznania w świecie rzymskim. Cesarzowa była ukazywana na monetach z napisem „Diva Paulina”, co oznaczało jej wyniesienie do rangi boskiej. To mogło wskazywać, że miała duże znaczenie w życiu publicznym i być może cieszyła się szacunkiem, zarówno jako żona cesarza, jak i postać po śmierci.

Pomimo niewielu zachowanych świadectw, historia Cecylii Pauliny wpisuje się w typowy wzorzec cesarzowych, które często pośmiertnie zyskiwały status bogiń, co miało nie tylko umacniać władzę ich mężów, ale także nadawać ciągłość ideologiczną rzymskim rządom.

Cecylia Paulina i Maksymin Trak mieli syna, Gajusza Juliusza Werusa Maksyma, który został wyznaczony na współcesarza podczas panowania swojego ojca. Niestety, życie syna, zakończyło się tragicznie. W kwietniu 238 roku n.e. żołnierze legionu II Parthica w swoim obozie zamordowali zarówno syna jak i Maksymina. Ich głowy odcięto, wbito na pale i zawieziono do Rzymu konno.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów