Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Dies natalis – urodziny w antycznym Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymskie urodziny
Rzymskie urodziny

Dies natalis („dzień narodzin”) był to w świecie rzymskim dzień narodzin lub rocznica powstania budowli lub wydarzenia. Antyczni Rzymianie obchodzili swoje urodziny co roku, w przeciwieństwie do Greków którzy swoje narodziny świętowali tego samego dnia każdego miesiąca tzw. libacją, czyli piciem najczęściej zmieszanego z wodą wina.

Obyczaj dies natalis wywodził się z rzymskiego zwyczaju wspominania śmierci bliskich zmarłych (anniversarium), przejęty przez chrześcijan, któremu nadali oni odmienne znaczenie i charakter.

Rzymskie dies natalis związane było z kultem Geniusza lub Junony (kobiety). Zwykle ważni politycy przykładali uwagę do swoich urodzin i odpowiednio aranżowali publiczne wydarzenia, tak aby się nakładały. I tak na przykład Pompejusz Wielki specjalnie czekał siedem miesięcy, by powrócić ze swojej kampanii na wschodzie i móc odbyć triumf w dzień swoich urodzin. W antycznym Rzymie czas urodzin był to także moment wspominania zmarłego.

Dies natalis odnosiło się także do powstania świątyni lub jej gruntownej renowacji. Wówczas uznawano ten dzień za „narodziny” bóstwa i odpowiednio świętowano. Urodziny Rzymu z kolei obchodzono dnia 21 kwietnia, w tzw. Parilia – festiwal na cześć bogini Pales, opiekunki pasterzy i ich trzody.

Urodziny cesarzy naturalnie miały charakter publicznej ceremonii. Bardzo często wiązano dzień narodziny imperatora z dies natalis świątyni jakiegoś bóstwa. I tak dzień 23 września był dniem narodzin Oktawiana Augusta, który stał się także dniem „urodzin” Świątyni Apolla na Polu Marsowym. Obchody urodzin określano terminem natalicium.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów