Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Dlaczego Rzymianie używali „krzywych” kości do gry?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymskie kości do gry
Rzymskie kości do gry

Dwóch badaczy starożytnych przedmiotów wierzy, że prawdopodobnie rozwiązało zagadkę, dlaczego ludzie żyjący w czasach Cesarstwa Rzymskiego używali w swoich grach „krzywych” kostek. W swoim artykule opublikowanym w czasopiśmie Archaeological and Anthropological Sciences, Jelmer Eerkens i Alex de Voogt opisują swoje badania nad kośćmi.

W czasach Cesarstwa Rzymskiego ludzie grali w bardzo podobną grę do tryktraka, która polegała na rzucaniu kośćmi. Kości były wykonane zazwyczaj z kości, metalu lub gliny i miały symbole, które przedstawiały liczby, tak jak w przypadku współczesnych kości. Różniły się jednak znacznie kształtem. Kości rzymskie były zwykle wydłużone lub miały inne dziwne kształty, które czyniły je asymetrycznymi.

W ramach badań naukowcy sprawdzili ponad 28 rodzajów i odkryli, że 24 z nich było asymetrycznych. Znaleźli wzór w nieregularności – ikony przedstawiające jedynkę i szóstkę często znajdowały się na większych przeciwległych powierzchniach. Wcześniejsze badania wykazały, że asymetria kostki wpływa na większe prawdopodobieństwo wylądowania daną stroną i liczbą.

Jaki cel miało wykonywanie takich kości? Z dużym prawdopodobieństwem możemy uznać, że legioniści podczas „bratania się” i gry z miejscową ludnością na podbitych terenach imperium, chcieli dorobić do żołdu. Uczyli miejscowych gry, a następnie zakładali się o różne ozdoby ze szlachetnych metali, pieniądze, wino itp. Większa część mieszkańców nie miała pojęcia, iż są oszukiwani. Sposób ten nie mógł być wykorzystywany za często na tej samej osobie, gdyż mogła się domyślić; a to zapewne prowadziło do bójek a czasem i morderstw.

Autor: Adrian Jesionowski
Źródła wykorzystane
  • Źródło zdjęć : https://phys.org/news/2022-08-early-romans-lopsided-dice.html
  • Hall, M. Whose Game is it Anyway? Board and Dice Games as an Example of Cultural Transfer and Hybridity. Archéol. Hist. Ancienne 2019

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów