Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Gruszki w kuchni rzymskiej

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska mozaika ukazująca gruszki
Rzymska mozaika ukazująca gruszki

Gruszki znane były i stosowane w antycznym Rzymie. Pliniusz Starszy podaje, że znanych było 41 odmian gruszki, gdzie każda miała inny smak, wygląd i nazwę. Znane były przykładowo „Tyberyjska”, od imienia cesarza Tyberiusza, czy „Falerniańska”, od wina Falernum znanego ze słodkiego smaku.

Gruszki jedzono w różny sposób, dodając je często dla smaku do pikantnych lub słodkich potraw. Co ciekawe, wiemy także o tym, że Rzymianie w IV wieku n.e. zaczęli używać gruszek do przyrządzania garum. Przypomnijmy, że garum był to niezwykle intensywny i cuchnący sos z resztek sfermentowanych ryb, który wykorzystywano przy posiłkach. Był to rodzaj naszego ketchupu lub musztardy.

Palladius, rzymski pisarz z IV wieku n.e., podaje przepis na otrzymanie garum z gruszek. Należało zetrzeć dojrzałe gruszki, wymieszać z solą i w ten sposób stworzyć miazgę, którą należało zostawić w naczyniu i przykryć. Po trzech miesiącach miąższ należało oddzielić od płynu. Ponoć otrzymana konsystencja miała biały kolor i przyjemny smak.

W celu zabezpieczenia gruszek przed zgniciem, rzymscy pisarze (np. Kolumella) zalecali umieszczanie gruszek w miodzie lub defrutum (ugotowany moszcz).

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów