Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Jak jedli plebejusze a jak patrycjusze?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Jak jedli plebejusze a jak patrycjusze?
Jak jedli plebejusze a jak patrycjusze?

Plebejusze jedli używając wszystkich palców u rąk. Patrycjusze aby odróżnić się od plebsu używali jedynie trzech palców, tak aby nie ubrudzić palca serdecznego oraz małego.

Przed podaniem należało umyć ręce. W użyciu były także dwa rodzaje łyżek, większa ligula i mniejsza cochlear, która bardziej służyła do nadziewania ślimaków lub mięczaków i pełniła funkcję obecnego widelca. W czasie uczty (cena) większe kawałki pożywienia cięto na mniejsze części.

Źródła wykorzystane
  • Faas Patrick i Whiteside Shaun, Around the Roman Table: Food and Feasting in Ancient Rome, 2005

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów