Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W jakim wieku brano ślub w antycznym Rzymie?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cyceron
Popiersie Cycerona z I wieku n.e. Znajduje się w Galleria degli Uffizi, Florencja.

W dzisiejszych czasach ślub młodej dziewczyny w wieku 16 lat jest dużym zaskoczeniem. Często uważa się, że dziewczyna nie jest po prostu jeszcze gotowa psychicznie, a nie kiedy fizycznie na trwały i legalny związek. W antycznym Rzymie nie kierowano się jednak takimi samymi kategoriami rozumowania.

Rzymskie dziewczynki wychodziły za mąż bardzo często już w wieku 14-15 lat. Córka Cycerona – Tullia – została zaręczona z Gajuszem Kalpurniuszem Pizonem, kiedy miała 11 lat; a ślub wzięła w wieku 14 lat. Przyjaciel Cycerona – Attyk – dla swojej córki szukał kandydata na męża, kiedy ta skończyła już 6 wiosen. Dla wyższych warstw społecznych istotnym było jak najwcześniejsze aranżowanie aliansów, dbanie o prestiż i finansowe zabezpieczenie rodu.

Bazując jednak na nagrobkach rzymskich dowiedzieć się możemy, że „zwykli” Rzymianie wydawali swoje córki znacznie wcześniej, kiedy miały nawet 10-11 lat. Nie znamy jednak odpowiedzi na pytanie czy dziewczynki przeżywały swój „pierwszy raz” w tak wczesnym wieku, czy też czekały do momentu, aż dorosną.

Mężczyźni na ogół żenili się w wieku między 25 a 30 rokiem życia. Bardzo często dochodziło do sytuacji, że młoda dziewczyna stawała się drugą lub trzecią żoną dojrzałego Rzymianina. Świetnym przykładem jest chociażby związek Cycerona – po rozstaniu z Terencją – z młodą Publilią. Dziewczyna ponoć posiadała duży majątek, który miał pozwolić zadłużonemu Cyceronowi odbić się od dna. Jednak związek sześćdziesięcioletniego mężczyzny z dwudziestoletnią dziewczyną wywołał w Rzymie pełne oburzenia komentarze. Podkpiwano z Cycerona, że w tak późnym wieku żeni się z dziewicą. Jak twierdził Kwintylian, miał jednemu z Rzymian podobno odpowiedzieć: „Nie przejmuj się, jutro ona będzie już dojrzałą kobietą”. Według Plutarcha jego była żona Terencja stwierdziła, że „na starość stracił głowę”.

Źródła wykorzystane
  • Beard Mary, SPQR. Historia starożytnego Rzymu, Poznań 2016
  • Kumaniecki Kazimierz, Cyceron i jego współcześ, Warszawa 1989
  • Plutarch, Cyceron

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów