Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Kommodus walczył jako gladiator

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Joaquin Phoenix jako Gladiator Kommodus
Joaquin Phoenix jako Kommodus w filmie Gladiator

Cesarz Kommodus – panujący w latach 180-192 n.e. – w rzeczywistości często walczył jako gladiator na arenie, uzbrojony w żelazny miecz. Jego rywale dzierżyli cięższą, ołowianą broń, aby ciężej im było zranić władcę.

Zamiłowanie do walk na arenie oraz nieczysta walka Kommodusa z filmu Gladiator Ridleya Scotta jest zgodna z relacjami starożytnymi. Sam pojedynek Kommodusa z filmowym Gladiatorem może być też pośrednim nawiązaniem do pojedynku cesarza z gladiatorem Scewą, który wykrył podstęp cesarza. Po tym fakcie przestraszony cesarz nie podjął walki, lecz odprawił potężnego gladiatora.

Według Edwarda Gibbona, Kommodus mierzył się także z dzikimi zwierzętami. Pewnego razu miał zabić na arenie 100 lwów jednego dnia, a innego żyrafę. Kasjusz Dion wspomina, że cesarz miał także pozbawić głowy biegnącego strusia, przy pomocy specjalnej „strzały”. Władca po zabiciu wielkiego ptaka, miał podejść z zakrwawioną głową zwierzęcia do sekcji trybun, gdzie zasiadali senatorowie i gestykulować, sugerując że oni będą następni. Rzymski autor twierdzi, że senatorowie zareagowali na to wydarzenie bardziej śmiechem, niżeli przerażeniem; ponoć musieli nawet żuć liście laurowe, aby powstrzymać się od śmiechu. Kommodus na arenie amfiteatru miał także samodzielnie powalić słonia.

Źródła wykorzystane
  • Aureliusz Wiktor, Księga o cezarach 14, 4 - 6. w: Brewiaria dziejów rzymskich, Redakcja naukowa: Przemysław Nehring, WUW, Warszawa 2010
  • Gibbon Edward, Zmierzch Cesarstwa Rzymskiego, Warszawa 1975
  • Herodian, Historia Cesarstwa Rzymskiego
  • Kasjusz Dion, Historia rzymska

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów