Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Lucjusz Korneliusz Sulla rozpoczął karierę polityczną dzięki kurtyzanie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wizerunek Lucjusza Korneliusza Sulli na monecie z 54 roku p.n.e.
Wizerunek Lucjusza Korneliusza Sulli na monecie z 54 roku p.n.e

Późniejszy dyktator rzymskiej republiki Lucjusz Korneliusz Sulla, zwany też Felixem ze względu na sprzyjającą mu podobno całe życie fortunie, mógł rozpocząć karierę polityczną dzięki znajomości z osobą, przez którą współcześnie polityczna kariera mogła by raczej całkowicie runąć.

Lucjusz wywodził się ze sławnego rodu patrycjuszowskiego Korneliuszów, który był znacząco zubożały. Swoją młodość poświęcił zabawie, bywaniu w przybytkach o wątpliwej reputacji, oraz znajomościom z osobami, które trudniły się profesjami o równie wątpliwej reputacji. W tym gronie byli bardzo pogardzani w antycznym Rzymie aktorzy.

Jak wspomina Plutarch poznał on w tym okresie hetajrię, czyli grecką kurtyzanę wyższego szczebla, która poza prostytucją trudniła się też sztuką i konwersacją. Na imię było jej Nikopolis. Polubiła ona młodego Lucjusza do tego stopnia, że nie tylko z chęcią przyjmowała go całkowicie bez opłaty, ale również przepisała mu w testamencie swój dość pokaźny majątek. Cóż, rzadka sytuacja w której dzięki takiej znajomości w sakiewce przybyło denarów, a nie wręcz przeciwnie. Dodatkową pomocą finansową dla Sulli okazało się przepisanie na niego majątku przez macochę. Warto tu dodać, że Plutarch wyraźnie wypominał Sulli jego słabość do zmysłowych przyjemności i nadużywania alkoholu, a sam Sulla rozpoczął polityczną karierę dość późno jak na rzymskie standardy, albowiem w wieku 30 lat.

Pomyślmy tylko, że gdyby nie znajomość z ową kurtyzaną, to mogło by nie dojść do między innymi pojmania numidyjskiego króla Jugurty, zwycięstw Rzymu nad Mitrytadesem VI Eupatorem pod Cheroneą i Orchomenos, oraz samej dyktatury Lucjusza Korneliusza Sulli.

I jak wspomniałem, gdzie takie znajomości dziś raczej skutkują dla polityków zakończeniem kariery, a czasy współczesne bardziej sprzyjają rozpuście, to starożytni Rzymianie do takich spraw najwidoczniej mieli więcej dystansu.

Autor: Tomasz Gontarz

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów