Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Lucjusz Papiriusz Cursor, jego przydomek i trening

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Trening legionistów rzymskich
Trening legionistów rzymskich | Zdjęcie: Great Military Battles, A History of Warfare - Kindle edition by McRonald, Gerald

Lucjusz Papiriusz Cursor (ok. 365 – po 310 p.n.e.) był jednym z najbardziej cenionych i szanowanych Rzymian w historii. Pięciokrotnie piastował urząd konsula i aż dwukrotnie był dyktatorem. To za jego sprawą Rzymianie zwyciężyli w tzw. drugiej wojnie z Samnitami (326-304 p.n.e.) i zemścili się za haniebną porażkę w Wąwozie Kaudyńskim w 321 roku p.n.e. Lucjusz Papiriusz Cursor swój przydomek Cursor („Biegacz”) otrzymał ze względu na wybitną szybkość i sprawność w biegach.

Młodzi rekruci (iuvenes), głównie z warstw wyższych (arystokracja, ekwici), zanim wstąpili do legionów musieli przejść niezwykle wymagający trening wojskowy (trwający 1-2 lata), który republikańskim Rzymie odbywał na Polu Marsowym, poza świętym granicami miasta. Określano go jako tirocinium militiae. Młodzi mężczyźni ćwiczyli w grupkach i pod okiem instruktora szkolili się w walce wręcz, jeździe konnej, pływaniu. Organizowano także zajęcia o charakterze sportowym (exercitatio ludusque), ćwiczenia atletyczne, kazano odbywać długie i wymagające marsze oraz rywalizowano w biegach. Rekruci musieli nawyknąć do dużego wysiłku i bycia zdolnym do noszenia dużych ciężarów. Tego typu zajęcia określano jako ludus miltaris.

Warto także wspomnieć, że wspomniany Cursor był doceniany nie tylko za siłę fizyczną, ale i „moc ducha” (vigor animi), o czym mówi Tytus Liwiusz.

Źródła wykorzystane
  • Ireneusz Łuć, Od fortes milites do muli Mariani – fenomen siły fizycznej żołnierzy wojsk rzymskich w okresie republiki rzymskiej, "Res historica" 46, 2018

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów