Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Lucjusz Papiriusz Cursor, jego przydomek i trening

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Trening legionistów rzymskich
Trening legionistów rzymskich | Zdjęcie: Great Military Battles, A History of Warfare - Kindle edition by McRonald, Gerald

Lucjusz Papiriusz Cursor (ok. 365 – po 310 p.n.e.) był jednym z najbardziej cenionych i szanowanych Rzymian w historii. Pięciokrotnie piastował urząd konsula i aż dwukrotnie był dyktatorem. To za jego sprawą Rzymianie zwyciężyli w tzw. drugiej wojnie z Samnitami (326-304 p.n.e.) i zemścili się za haniebną porażkę w Wąwozie Kaudyńskim w 321 roku p.n.e. Lucjusz Papiriusz Cursor swój przydomek Cursor („Biegacz”) otrzymał ze względu na wybitną szybkość i sprawność w biegach.

Młodzi rekruci (iuvenes), głównie z warstw wyższych (arystokracja, ekwici), zanim wstąpili do legionów musieli przejść niezwykle wymagający trening wojskowy (trwający 1-2 lata), który republikańskim Rzymie odbywał na Polu Marsowym, poza świętym granicami miasta. Określano go jako tirocinium militiae. Młodzi mężczyźni ćwiczyli w grupkach i pod okiem instruktora szkolili się w walce wręcz, jeździe konnej, pływaniu. Organizowano także zajęcia o charakterze sportowym (exercitatio ludusque), ćwiczenia atletyczne, kazano odbywać długie i wymagające marsze oraz rywalizowano w biegach. Rekruci musieli nawyknąć do dużego wysiłku i bycia zdolnym do noszenia dużych ciężarów. Tego typu zajęcia określano jako ludus miltaris.

Warto także wspomnieć, że wspomniany Cursor był doceniany nie tylko za siłę fizyczną, ale i „moc ducha” (vigor animi), o czym mówi Tytus Liwiusz.

Źródła wykorzystane
  • Ireneusz Łuć, Od fortes milites do muli Mariani – fenomen siły fizycznej żołnierzy wojsk rzymskich w okresie republiki rzymskiej, "Res historica" 46, 2018

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów