Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Nieposłuszny syn – Tytus Manliusz Torkwatus

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski wódz
Rzymski wódz

Tytus Liwiusz podaje, iż w czasie wojny z Latynami, Wolskami i Kampaniami w 340 roku p.n.e. niejaki Tytus Manliusz Torkwatus, syn konsula Aulusa Manliusza Torkwatusa złamał rozkaz ojca. Rzym walczył w tym czasie z ludami, które stosowały tą samą broń, miały te same zwyczaje i język oraz taktykę.

Aby zapobiec nieporozumieniom i mieć przewagę nad przeciwnikiem dowódca Aulus Manliusz Torkwatus i jego towarzysz w stopniu konsula – Decjusz uznali, że niezbędnym elementem rzymskiej taktyki musi być surowa dyscyplina. Wprowadzili edykt zakazujący działania na własną rękę i obowiązek przestrzegania rozkazów.

W czasie jednego z patroli syn konsula – Tytus Manliusz Torkwatus natknął się wraz z kilkoma przyjaciółmi na mały oddział przeciwników. Dowódcą wrogiej jednostki był niejaki Geminus Maecius, który widząc że napotkał samego syna dowódcy Rzymian wyzwał go na pojedynek. Tytus zapomniawszy w złości o edykcie, przyjął wyzwanie i pokonał przeciwnika. Tytus wróciwszy do obozu poinformował ojca o pojedynku. Na wieść o tym, konsul kazał zwołać wszystkich żołnierzy. Wszystkim wówczas oznajmił, że mimo iż kocha syna nie może pozwolić, by łamano obowiązujące rozkazy i skazał go na śmierć. Tytus został ubity na śmierć pałkami przez żołnierzy. Od tego wydarzenia pochodzi stwierdzenie: „Manliuszowa dyscyplina”.

Źródła wykorzystane
  • Tytus Liwiusz, Dzieje Rzymu od założenia miasta, VIII, 5-10

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów