Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Nieposłuszny syn – Tytus Manliusz Torkwatus

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski wódz
Rzymski wódz

Tytus Liwiusz podaje, iż w czasie wojny z Latynami, Wolskami i Kampaniami w 340 roku p.n.e. niejaki Tytus Manliusz Torkwatus, syn konsula Aulusa Manliusza Torkwatusa złamał rozkaz ojca. Rzym walczył w tym czasie z ludami, które stosowały tą samą broń, miały te same zwyczaje i język oraz taktykę.

Aby zapobiec nieporozumieniom i mieć przewagę nad przeciwnikiem dowódca Aulus Manliusz Torkwatus i jego towarzysz w stopniu konsula – Decjusz uznali, że niezbędnym elementem rzymskiej taktyki musi być surowa dyscyplina. Wprowadzili edykt zakazujący działania na własną rękę i obowiązek przestrzegania rozkazów.

W czasie jednego z patroli syn konsula – Tytus Manliusz Torkwatus natknął się wraz z kilkoma przyjaciółmi na mały oddział przeciwników. Dowódcą wrogiej jednostki był niejaki Geminus Maecius, który widząc że napotkał samego syna dowódcy Rzymian wyzwał go na pojedynek. Tytus zapomniawszy w złości o edykcie, przyjął wyzwanie i pokonał przeciwnika. Tytus wróciwszy do obozu poinformował ojca o pojedynku. Na wieść o tym, konsul kazał zwołać wszystkich żołnierzy. Wszystkim wówczas oznajmił, że mimo iż kocha syna nie może pozwolić, by łamano obowiązujące rozkazy i skazał go na śmierć. Tytus został ubity na śmierć pałkami przez żołnierzy. Od tego wydarzenia pochodzi stwierdzenie: „Manliuszowa dyscyplina”.

Źródła wykorzystane
  • Tytus Liwiusz, Dzieje Rzymu od założenia miasta, VIII, 5-10

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów