Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Niesamowite informacje Rzymian o słoniach

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska mozaika ukazująca scenę wprowadzania słonia na pokład statku lub też jego wyładowywania
Rzymska mozaika ukazująca scenę wprowadzania słonia na pokład statku lub też jego wyładowywania

Dzięki zachowanemu dziełu Pliniusza Starszego – „Historia naturalna” – poznajemy wiele ciekawych obserwacji jakie mieli ludzie w starożytności odnośnie wielu zwierząt. Świetnym przykładem, „niecodziennych” zachowań, są informacje o słoniach.

W księdze ósmej Pliniusz skupia się na zwierzętach lądowych. Nie bez powodu wybrał właśnie słonie, gdyż od niepamiętnych czasów ludzie darzyli te zwierzęta szacunkiem za ich rozmiary i inteligencję. Pliniusz podaje, że pewnego razu pewien słoń nie był w stanie prawidłowo wykonywać poleceń tresera, za co był regularnie bity. Zwierzę było na tyle świadome popełnianego błędu, że zaczęło samodzielnie szkolić się w nocy i co zostało zaobserwowane przez ludzi.

Pliniusz podaje także, że zdaniem trzykrotnego konsula Mucjana, jeden ze słoni był na tyle inteligentny, że nauczył się pisać greką; ponoć potrafił napisać: „Ja sam to napisałem i Celtyckie łupy poświęciłem”.

Kolejną ciekawostką jaką pozostawił nam Pliniusz odnośnie słoni jest fakt, że zwierzęta płoszyły się, kiedy schodząc ze statku po platformie zdawały sobie sprawę z odległości między lądem a statkiem. Przedstawiona mozaika tak naprawdę może ukazywać nie proces wprowadzania zwierząt na pokład statku, a ich sprowadzanie na ląd1. Zwierzęta schodząc tyłem nie wpadały w panikę, a widoczni mężczyźni z lewej mogli dodatkowo uniemożliwiać im powrót na statek.

Przypisy
  1. William Epplett, Animal spectacula of the Roman Empire
Źródła wykorzystane
  • Pliniusz Starszy, Historia naturalna, VIII.3

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów