Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Nowe gatunki w antycznym Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Egzotyczne zwierzęta na rzymskiej mozaice
Egzotyczne zwierzęta na rzymskiej mozaice

Antyczni Rzymianie mieli nieraz problem z określeniem po raz pierwszy widzianego stworzenia, które zostało przywiezione z kolejnego podboju. Dowodem na to są szczegółowe opisy, nastręczające autorom ewidentnie sporo trudności. Za przykład służyć może niezwykle obrazowy opis zwierzęcia sprowadzonego po raz pierwszy przez Cezara na potrzeby swego czterodniowego triumfu we wrześniu roku 46 p.n.e.

Kasjusz Dion przytacza opis stwora:

Podam opis tak zwanego wielbłąda-pantery (camelopardalus), ponieważ po raz pierwszy został przywieziony do Rzymu przez Cezara i wszystkim pokazany. Zwierzę to we wszystkim przypomina wielbłąda, poza nogami. Nie mają one tej samej długości, przy czym tylne nogi są krótsze. Poczynając od kłębu, wyrasta ono wysoko, co daje wrażenie, że sięga piętra zmierzając aż pod dachy. Podtrzymuje resztę swego ciała na przednich nogach i wznosi szyję nadnaturalnej długości. Jego skóra jest cętkowana, jak skóra pantery i z tego powodu  jego nazwa odnosi się do obu zwierząt.

Tego samego określenia używa żyjący wcześniej Pliniusz, ale ten korzysta jeszcze z zapożyczenia – nabus (NH 8.37.69). Czyżby nazwa miała związek z  Królestwem Nabatei? Nie jesteśmy pewni, czy 2 tysiące lat temu na terenie dzisiejszej Jordanii żyły żyrafy, ale nie jest wykluczone, że sprowadzano je drogą morską ze środkowej  Afryki, a portem były okolice obecnego kanału Sueskiego. Zamiana nabus na camelopardus to także dobry przykład wulgaryzacji języka łacińskiego.

Źródła wykorzystane
  • Kasjusz Dion, Historia rzymska, 43.23
  • Pliniusz StarszyHistoria Naturalis, wg tłumaczenia angielskiego

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów