Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Piękne rzymskie mozaiki w Szwajcarii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mozaika rzymska z Orbe ukazująca czterokołowy wóz.
Mozaika rzymska z Orbe ukazująca czterokołowy wóz. | swissinfo.ch

Małe miasteczko Orbe na zachodzie Szwajcarii obfituje w olbrzymią ilość rzymskich mozaik. Jest to z pewnością największa kolekcja tego typu dzieł sztuki z czasów rzymskich, na północ od Alp. Co ciekawe, mało który pasjonat wie o tym, czego dowodem jest mała ilość turystów odwiedzających to miejsce.

Miasto, które liczy niemal 7 tysiące mieszkańców, dwa tysiące lat temu składało się jedynie z rzymskiej willi oraz okalających ją budowli przeznaczenia rolniczego. Willa użytkowana była między 170 a 270 rokiem n.e. i była nad wyraz bogatym domem. Dowodem na to jest duża ilość zachowanych mozaik rzymskich.

Z nieznanych nam przyczyn willa stopniowo ulegała niszczeniu, by finalnie zostać porzucona. Ostanie ślady pobytu w tym miejscu kogokolwiek datowane są na V wiek n.e. (z tego okresu znaleziono monety). Po tym czasie ruiny willi używane były jako źródło kamienia, by wkrótce zniknąć całkowicie z powierzchni ziemi.

Miejsce to jednak zostało ponownie odkryte w roku 1976. Natrafiono także na sieć rur, ślady po łaźni, sanktuarium Mitry, system ogrzewania podpodłogowego. Tym jednak co zdobi to miejsce najbardziej jest szereg mozaik, które ujrzały światło dzienne. Ukazują one figury geometryczne, wizerunki postaci. Są to prawdziwe arcydzieła sztuki rzymskiej.

Mozaiki w Orbe ukryte są w pawilonach.
swissinfo.ch

Pomimo tych wszystkich zalet Orbe wciąż jest mało znane wśród turystów. Wynika to w dużej mierze ze złego dostosowania miejsca dla potrzeb odwiedzających. Nie ma tutaj odpowiedniego chodnika, co powoduje że do pozostałości rzymskich dostać się można jedynie idąc po polu – co nie jest przyjemne w deszczowe dni. Co więcej, mozaiki schowane są w odpowiednich pawilonach, co z kolei utrudnia podziwianie obiektów. Miejsce to jest dostępne dla odwiedzających jedynie 110 dni w roku – od Wielkanocy do września. Jednak, aby miejsce lepiej wypromować i udostępnić zabytki potrzebne są pieniądze, których na tę chwilę brak.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów