Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pierwsze listy proskrypcyjne

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Popiersie Lucjusza Korneliusza Sulli bez nosa
Popiersie Lucjusza Korneliusza Sulli bez nosa

Lucjusz Korneliusz Sulla jest pierwszym rzymskim obywatelem, który po upadku monarchii przejął w praktyce pełnię władzy w państwie rzymskim. Jego rywalizacja z popularami pod przywództwem Mariusza i Cynny doprowadziła do śmierci wielu mieszkańców Italii.

Sulla po pokonaniu przeciwników na Półwyspie Apenińskim wkroczył do Rzymu i ogłosił się dyktatorem w roku 82 p.n.e. W trakcie swoich początkowych rządów skazywano kolejnych nieprzychylnych mu senatorów i ekwitów, co rodziło wielkie obawy w społeczeństwie rzymskim. Miała miejsce także duża emigracja opozycji do prowincji rzymskich, w tym m.in. do Hiszpanii – miejsca gdzie popularzy pod wodzą Sertoriusz skutecznie rywalizowali ze zwolennikami optymatów.

Kolejne egzekucje zlecane przez Sullę w Rzymie przerażały wszystkich. Pewnego razu młody senator Gajusz Metellus miał zwrócić się do Sulli, by ten finalnie przestał trzymać wszystkich w niepewności i powiedział jakie są jego dalsze plany. Kiedy nie otrzymał jednoznacznej odpowiedzi od Sulli miał powiedzieć: „W takim razie powiedz wyraźnie, kogo masz zamiar karać śmiercią”1. Jak się okazało pomysł ten spodobał się okrutnemu dyktatorowi, który zamiast raz po raz ogłaszać kolejne osoby skazane na śmierć, po prostu spisał imiona przeciwników politycznych i wywiesił na widok publiczny – był to początek tzw. list proskrypcyjnych. Jak się okazało łącznie Sulla miał skazać na śmierć 90 senatorów i 2600 ekwitów.

Przypisy
  1. Plutarch, Sulla, 31
Źródła wykorzystane
  • Paweł Rochala, Powstanie Spartakusa 73-71 p.n.e., Kocewia Mała 2022

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów