Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Próba ukrócenia wykroczeń namiestników

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymscy senatorzy
Rzymscy senatorzy

Antyczni Rzymianie, po tym jak podbili w II wieku p.n.e. dużą część obszaru Morza Śródziemnego, musieli nauczyć się rządzić podbitymi ludami. Często jednak namiestnicy wykorzystywali swoje urzędy do wyzyskiwania mieszkańców i generowania swojego bogactwa.

Rzymianie zdawali sobie sprawę z wszechobecnej niesprawiedliwości w prowincjach i starali się temu zaradzić. Pierwsze informacje o takich działaniach mamy od Cycerona. W jego liście z roku 59 p.n.e., adresowanym do brata Kwintusa, dowiadujemy się jakie cechy i wartości powinien wyznawać zarządca prowincji rzymskiej: uczciwość, bezstronność, ciągłość w działaniu oraz prawość. Co więcej, dowiadujemy się, że w roku 149 p.n.e. w Rzymie powołano trybunał karny, do którego mogli się odwołać cudzoziemcy, w przypadku wykroczeń ze strony namiestników.

Ponadto w około roku 1500 w Urbino, w północnej Italii, wydobyto 11 wykonanych z brązu fragmentów, jak się później okazało, ustawy o odszkodowaniach. Ustawa ta powstała z inicjatywy trybuna ludowego Gajusza Grakchusa, a miała na celu umożliwić mieszkańcom prowincji starać się o odzyskanie zrabowanego przez namiestnika mienia. Zaznaczyć należy jednak, że poszkodowany jeśli chciał się sądzić musiał liczyć się z podróżą do Rzymu. Ponadto nie mógł liczyć na jakiekolwiek odszkodowania w przypadku tortur, gwałtu czy obrazy.

Wspomniany dokument ściśle określał kto może starać się o odszkodowanie oraz na jakie odszkodowania i rekompensaty może liczyć osoba poszkodowana. Co więcej, cudzoziemiec mógł liczyć na pomoc przy zakładaniu sprawy. Prawo określało także, że wśród 50 ławników nie może zasiąść nikt związany z oskarżonym. Wiemy także jak oddawano głosy. Każdy z ławników zapisywał swoją decyzję na kawałku bukszpanu (określonych wymiarów) i wrzucał go do urny w ten sposób, że palcami zasłaniał zapis, a toga nie zasłaniała jego ramienia.

Jak więc dobrze widać, już w antycznym Rzymie próbowano zaradzić niesprawiedliwości najsłabszych, a nawet przeciwdziałać manipulacjom i oszustwom w sądach. Jak podaje Mary Beard, między wydaniem ustawy (lata 20. II wieku p.n.e.) a rokiem 70 p.n.e. założono 30 spraw, z czego niemal połowa miała wyrok skazujący.

Źródła wykorzystane
  • Beard Mary, SPQR. Historia starożytnego Rzymu, Poznań 2016

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów