Na północy Chorwacji, na półwyspie Vizula, znajdują się pozostałości po rzymskiej ekskluzywnej willi, która powstała w I wieku n.e. i zamieszkana była aż do VI wieku n.e. Budowla była wielokrotnie przerabiana na przestrzeni wieków.
Była to imponująca konstrukcja, z wieloma nadmorskimi tarasami, rozległym systemem podgrzewania powietrza i wody (hypocaustum), cysternami (łącznie 5), perystylem, łaźniami czy systemem kanalizacji. Podłogi wielu pokoi zdobiły różnokolorowe mozaiki z elementami geometrycznymi. Łącznie naukowcy wyliczyli 18 pokoi, w których znajdowały się baseny, sala do ćwiczeń czy miejsca do biesiad. Najnowsze zdjęcia lotnicze udowodniły, że na zachodnim brzegu półwyspu znajdował się prywatny port, z którego mieszkańcy mogli udać się na wyprawę po morzu.
W południowo-wschodniej części półwyspu znajdował się większy port, który miał funkcje handlowe. Miał on wymiary: 30 długości na 6 metrów szerokości. Zapewne właściciele willi z tego miejsca transportowali lokalne wino, oliwę z oliwek, oliwki, które uprawiano w tej części półwyspu przy pomocy licznych niewolników w villa rustica. Tutaj także przybijały statki handlowe z dobrami z innych części Imperium. Dowodem na intensywny handel są odkryte pozostałości po naczyniach handlowych (dolium).
Willa wyróżniała się zapewne cudownymi ogrodami. Kultywowano: rozmaryn, wawrzyn, myrtel, różę, aromatyczne zioła, drzewo oliwne, winogrono, tymianek, nagietek, oregano, lawendę, granat, drzewo migdałowe. Willa na półwyspie połączona była z głównym lądem drogą, obok której zapewne ciągnął się akwedukt dostarczający świeżą wodę.
Prace wykopaliskowe na półwyspie rozpoczęły się w XIX wieku. Wraz z kolejnymi odkryciami murów oraz mozaik udało się ustalić, że półwysep zajmowany był w antycznych czasach przez wyjątkowo luksusową willę. Obejmowała ona teren 4000 metrów kw. z 4 basenami i była zapewne rezydencją arystokracji, albo nawet samego cesarza Kryspusa (ok. 300-326 n.e.). Teza o zamieszkaniu tej willi przez samego syna Konstantyna I, który został potem na polecenie ojca zamordowany, wysunięta została przez Bernardo Schiavuzzi w 1907 roku. Podejrzewa się, że młody następca tronu uciekł na półwysep po oskarżeniu go o gwałt na Fauście – jego macosze i żonie Konstantyna I oraz o spiskowanie. Według Ammiana Marcellinusa Kryspus został osądzony w Puli w 326 n.e.; pojawiły się także pogłoski że młody cezar mógł zostać zabity właśnie na półwyspie Vizula. Historia Kryspusa jest na tyle tragiczna i wyróżniająca się dla historii tego miejsca, że latem mają miejsca w parku archeologicznym przedstawienia teatralne, opowiadające tragiczne losy Kryspusa.
Pozostałości willi znajdują się na terenie pięknego parku archeologicznego Vizula (obejmującego 26 ha), który jest bardzo zadbany, pełny zieleni, tabliczek informacyjnych oraz miejsc do siedzenia. Przez park prowadzi długa na 2,3 km promenada, którą niegdyś spacerowali mieszkańcy i goście willi. Dodatkowo przy wejściu do parku istnieje możliwość skorzystania z usługi zwiedzania parku w wirtualnej rzeczywistości.
W okolicznym Burle badacze natrafili na ślady po antycznej nekropolii, gdzie liczne groby posiadały piękną biżuterię czy szklane naczynia.