Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Świątynia Jowisza w Heliopolis

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Sześć kolumn pozostałych ze świątyni Jowisza
Sześć kolumn pozostałych ze świątyni Jowisza

Bogaty dobytek architektoniczny starożytnych rzymian znajduje odzwierciedlenie na całym terenie dawnego imperium. Największa kiedykolwiek zbudowana świątynia rzymska znajduje się na terenie dzisiejszego Libanu, w dolinie Bekaa – jest to świątynia Jowisza w Heliopolis (dzisiejszy Baalbek)

Świątynia Jowisza w Heliopolis powstawała przez ponad dwa stulecia a jej budowa rozpoczęła się już w pierwszym wieku p.n.e. Ukończona została dopiero za panowania Filipa Araba, kiedy kompleks został uzupełniony o propyleje i heksagonalny dziedziniec. Sama świątynia w formie perypteru znajdowała się na podwyższeniu i składała się z 54 kolumn korynckich o średnicy niemalże 2.5 metra wysokich na prawie 20 metrów – po 10 z przodu i z tyłu oraz po 19 na każdym z boków. Do czasów dzisiejszych z powodu trzęsień ziemi pozostało jedynie sześć kolumn, na skutek jednego z takich wstrząsów trzy kolumny przewróciły się pod koniec osiemnastego wieku.

W podstawie świątyni znajdują się jedne z największych kamieni użytych do celów budowlanych – trzy z nich ważą około 800 ton każdy. Ponadto w kamieniołomie oddalonym o 800 metrów znajdują się nie do końca oddzielone od podłoża kamienie o wadze 1000 i 1200 ton. Do dziś nie jest znany dokładny sposób w jaki kamienie zostały przeniesione i ustawione na swoich miejscach, wiadomo jedynie, że transport z kamieniołomu był o tyle uproszczony, że znajdował się on powyżej podstawy kompleksu świątynnego.

Przed świątynią znajduje się prostokątny dziedziniec z ołtarzem ofiarnym i basenami do ablucji. Otoczony był portykiem z niszami na posągi oraz kolumnadą składającą się z 84 kolumn – część z nich została rozkradziona w różnych epokach i użyta do budowy świątyni Mądrości Bożej a także Meczetu Sulejmana w Stambule. Poniżej podwyższenia, obok świątyni Jowisza znajduje się także lepiej zachowana świątynia Bachusa z drugiego wieku n.e. W niewielkiej odległości odnaleźć można również małą świątynię poświęconą Wenus z trzeciego wieku n.e., dziś oddzieloną od reszty kompleksu boczną drogą.

Autor: Jakub Ernt
Źródła wykorzystane
  • Paul Doyle, Lebanon, Chesham, 2012, Bradt
  • Zdjęcia własne autora - sierpień 2022

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów