Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Świątynia Junony Łacińskiej w Agrigento

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Świątynia Junony Łacińskiej w Agrigento
Świątynia Junony Łacińskiej w Agrigento

Świątynia antyczna, którą mylnie przypisywano Junonie (stąd też nazwa Świątynia Junony Łacińskiej – Juno Lacinia), ze względu na zachowaną łacińską inskrypcję. Obiekt powstał na naturalnym podwyższeniu i datowany jest na połowę V wieku p.n.e. Jest to budowla grecka. Świątynia znajduje się w tzw. Dolinie Świątyń w centralnej części Sycylii, w Agrigento (rzymskie Agrigentum, greckie Akragas).

Kolumny wykonane zostały w porządku doryckim; jest ich po sześć z przodu i tyłu budowli; po bokach znajduje się ich trzynaście. Po stronie wschodniej są pozostałości po monumentalnym ołtarzu. Wymiary świątyni to ok. 38 na 17 metrów.

Budowla posiada zaczerwienione skały, co według badaczy może być śladem po pożarze, jakich wybuchł w Akragas, kiedy w 406 roku p.n.e. Kartagińczycy zdobyli miasto.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów