Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Szkielet perskiego wojownika

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Szkielet perskiego wojownika po użyciu gazów bojowych
Szkielet perskiego wojownika po użyciu gazów bojowych | Zdjęcie: Courtesy of Yale University Art Gallery, Dura-Europos Collection

Szkielet perskiego wojownika z III wieku n.e. Żołnierz wciąż posiada na sobie rozciągniętą kolczugę. Mężczyzna zginął w tunelu, którym sasanidzkie wojsko chciało się przedostać, pod wieżą, do obleganego miasta Dura Europos (Syria) w 256 roku n.e.

W tunelu Pers nie znajdował się sam. Poza jego szczątkami natrafiono na kości 20 Rzymian, którzy wykopywali tunel w stronę Persów.

Naukowcy podejrzewają, że żołnierz mógł udusić się od toksycznych oparów. Zauważają także, że pancerz jest wyraźnie poszerzony, co według nich sugeruje iż duszący się mężczyzna chciał się pozbyć kolczugi. Inna koncepcja mówi, że jego towarzysz chciał go po prostu wyciągnąć na powierzchnię i ciągnął za zbroję.

Simon James, archeolog z Uniwersytetu Leicester, twierdzi, że w tunelu Persowie podpalili bitum wraz z kryształami siarki, a opary tej trującej mieszanki przedostawały się w stronę rzymską. Co ciekawe, schemat perskiego tunelu i położenia broni chemicznej wskazuje, że kształt kopanego przejścia nie był przypadkowy. Miał sprzyjać zabijaniu pod ziemią.

Użycie gazów bojowych w Dura Europos

Rzymianie na skutek trującego dymu tracili przytomność w ciągu kilku sekund, a po kilku minutach byli już martwi. Dokładna analiza rozmieszczenia ciał znajdujących się w pobliżu wejścia do wąskiego podkopu wskazuje na to, że żołnierze zostali zaatakowani u wylotu perskiego tunelu, a ze sterty ich ciał i tarcz Persowie zbudowali przeszkodę chroniącą ich przed rzymskim kontratakiem.

Źródła wykorzystane
  • Buried Soldiers May Be Victims of Ancient Chemical Weapon, "livescience", 8 marca 2011

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów