Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Terror i emerytura Lucjusza Korneliusza Sulli

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rekonstrukcja wizerunku Sulli
Rekonstrukcja wizerunku Sulli

Lucjusz Korneliusz Sulla (138-78 p.n.e.) zasłynął jako pierwszy polityk rzymski, który uzyskał w praktyce nieograniczoną władzę. Po zwycięstwie w wojnie domowej w roku 82 p.n.e. mianował się dyktatorem bez ram czasowych. Finalnie jednak, z własnej woli, ustąpił w roku 79 p.n.e. z urzędu i przeszedł na emeryturę.

Brutalność jego rządów po dziś dzień szokuje badaczy. Antyczne źródła podają, że w czasie pierwszych prześladowań przeciwników politycznych zginęło 40 senatorów i 1600 ekwitów; łącznie z kolei zginąć miało 90 senatorów i 2600 ekwitów. Ich majątki zostały skonfiskowane i przekazane na licytację, w których brali udział jedynie zaufani ludzie Sulli – w tym m.in. Marek Krassus, późniejszy triumwir i sojusznik Cezara.

Co więcej, Sulla aby uzyskać stały elektorat i poparcie w społeczeństwie rzymskim wyzwolił około 10 tysięcy młodych i silnych niewolników nadając im nazwisko rodowe „Korneliusz” i zrównał w prawach z niższymi warstwami obywateli. W ten sposób zabezpieczył się przed jakimikolwiek buntami przeciwko jego władzy w mieście.

Interesującą historię pozostawił nam Appian z Aleksandrii, który wspomina że kiedy Sulla przechadzał się po mieście, już jako prywatny obywatel, nikt nie śmiał się do niego odezwać. Wyjątkiem był pewien chłopiec, który pewnego razu spotkawszy go na ulicy, szedł za nim aż do domu rzucając w jego kierunku obelgi. Kiedy Sulla znalazł się wreszcie w swoim domostwie miał stwierdzić, że już nigdy ktokolwiek przejmie pełnię władzy, nie zrzeknie się jej1.

Przypisy
  1. Appian z Aleksandrii, Historia rzymska, XIII.104
Źródła wykorzystane
  • Paweł Rochala, Powstanie Spartakusa 73-71 p.n.e., Kocewia Mała 2022

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów