Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Udar mózgu Walentyniana I

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Walentynian I
Walentynian I

Cesarz Walentynian I w 375 roku n.e. dowodził rzymskimi wojskami w Ilirii, gdzie usiłował stłumić bunt Sarmatów i Kwadów. Sytuacja była na tyle patowa, że obie strony szukały porozumienia.

Na jednej z rozmów przedstawiciele barbarzyńców starali się dowieść tego, że to Rzymianie rozpoczęli konflikt budując forty na ich ziemiach. Ponadto twierdzili, że nie wszystkie oddziały Kwadów są zobligowane do zaprzestania walk, gdyż każda z band posiada własnego wodza i musi zawierać porozumienia indywidualnie.

Tym samym emisariusze nie wykluczali dalszych ataków na rzymskie siły. Aroganckie i pyszne zachowanie przedstawicieli barbarzyńców na tyle rozwścieczyło Walentyniana, że ten wybuchł krzykiem, doznał udaru mózgu i zmarł.

Źródła wykorzystane
  • Gibbon Edward, Zmierzch Cesarstwa Rzymskiego, Warszawa 1975

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów