Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wiadomości na pociskach do proc

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wiadomości na rzymskich pociskach do proc
Wiadomości na rzymskich pociskach do proc

W okolicach obecnego miasta Perugia (środkowe Włochy) i samym ośrodku natrafiono na liczne pociski do proc. Te małe bryłki ołowiu dały nam informację o tym, jak wyglądała walka psychologiczna w czasach antycznych.

W 41 roku p.n.e. Lucjusz Antoniusz – brat Marka Antoniusza – wraz z jego brata żoną Fulwią schronił się w ówczesnej Peruzji, przed nadchodzącym wojskiem Gajusza Oktawiana. W trakcie oblężenia wyrzucono z proc olbrzymią ilość ołowianych pocisków. Co ciekawe, wiele z nich posiadało wygrawerowane krótkie informacje dla wroga. Nie jest to jednak nic niezwykłego, gdyż już w starożytnej Grecji stosowano taki element gry psychologicznej. Między innymi na greckich pociskach znajdowano napisy typu: „Mam cię!” lub „Au!”. Z kolei w czasie wojny Rzymu ze sprzymierzeńcami (90-88 p.n.e.) znajdowano na pociskach grawerunki typu: „Dopadnę Pompejusza” (chodzi o ojca słynnego Pompejusza Wielkiego – Gnejusza Pompejusza Strabona) lub „A masz!”.

W przypadku Peruzji wiadomości były nieco bardziej wyszukane: „Głodujesz, a udajesz, że nie”, „Lucjuszu Antoniuszu, łysa pało, i ty też, Fulwio, nadstawcie zadki”, „Zmierzam do tyłka Pani Oktawiuszowej”, „Zmierzam do łechtaczki Fulwii”. Jak widać więc, podobnie jak dzisiaj szydzono z seksualności, wyglądu i starano się za wszelką cenę zdominować przeciwnika, a jednocześnie ukryć swój strach.

Ostatecznie Lucjusz Antoniusz poddał miasto z powodu panującego głodu, a Oktawian August łaskawie oszczędził brata Antoniusza i jego żołnierzy.

Źródła wykorzystane
  • Beard Mary, SPQR. Historia starożytnego Rzymu, Poznań 2016

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów