Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wibia Perpetua – chrześcijańska męczenniczka

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wibia Perpetua z synem
Wibia Perpetua z synem | Zdjęcie: Enric | Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license

Wibia Perpetua żyła na przełomie II i III wieku n.e. Pochodziła z bogatego domu rzymskiego, a jej rodzice wyznawali różne wyznania: ojciec był poganinem, matka chrześcijanką. Wibia do historii przeszła jako męczennica chrześcijańska z Kartaginy.

Warto nadmienić, że początek III wieku n.e. to czas rządów Septymiusza Sewera, które charakteryzowały się prześladowaniami chrześcijan. Lokalne władze nie poszukiwały na siłę chrześcijan, jednak jeżeli już odkryto wyznawcę Chrystusa, kazano mu wyrzec się Jezusa i złożyć rzymskim bóstwom dar w ofierze. Jeśli tego nie uczynił, był skazywany na egzekucję. Co więcej, w 202 roku n.e. Sewer wydał rozporządzenie, które zakazywało przyjmowania wiary chrześcijańskiej i żydowskiej oraz zgromadzeń, co spowodowało nasilenie represji wobec tych grup.

W 203 roku n.e. 22-letnia Wibia wraz i innymi wyznawcami została pojmana pod Kartaginą i wrzucona do więzienia. W tym czasie karmiła piersią, więc inni wyznawcy przynosili do aresztu jej dziecko, aby ta mogła je karmić. Do naszych czasów zachował się pamiętnik kobiety pt: „Męczeństwo Perpetuy i Felicyty”, w którym poznajemy przemyślenia kobiety i jej wizje przed egzekucją. Wspomniana Felicyta była ciężarną niewolnicą, która urodziła dziecko w więzieniu i podzieliła los Perpetuy na arenie.

Wibię – jak sama podaje – w więzieniu odwiedził jej ojciec, który miał prosić: „Zmiłuj się nad moją siwizną pomnij też, ciebie kocham więcej, niż inne moje dzieci. Pokłoń się przeto bogom, a uratujesz honor swój i całej rodziny”. Prośba nie została jednak wysłuchana przez kobietę. Finalnie Wibia będąc na ostatnim przesłuchaniu u prokuratura, na pytanie czy jest chrześcijańską odpowiedzieć miała: Christiana sum („Jestem Chrześcijanką”). Wibia, podobnie jak i inni chrześcijanie, została skazana na zabicie przez dzikie zwierzęta na arenie. Kiedy jednak wpuszczono bestie, te położyły się u ich stóp. Wściekły prokurator kazał, więc zabić wszystkich mieczem.

Źródła wykorzystane
  • Beard Mary, SPQR. Historia starożytnego Rzymu, Poznań 2016
  • Żywot św. Perpetuy i Felicyty, Męczenniczek

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów