Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wygnanie filozofów za rządów Domicjana

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska mozaika ukazująca filozofów w Akademii Platona
Rzymska mozaika ukazująca filozofów w Akademii Platona

Według antycznych źródeł, w początkach swojego panowania, Domicjan (81-96 n.e.) miał doprowadzić do wygnania filozofów z Rzymu i Italii oraz zakazać zajmowania się Rzymianom filozofią.

Nie do końca jasnym są motywy cesarza; czy decyzja wynikała z pojedynczego wydarzenia czy może szaleństwa władcy. Swetoniusz był w tym czasie bezpośrednim świadkiem prześladowań opozycji intelektualnej. Bezpośrednią przyczyną miało być skazanie Juniusza Rustyka Arulenusa w roku 93 n.e., który napisał pochwałę ku czci niejakiego Petusa Trazei i Helwidiusza Pryskusa, skazanych o wiele wcześniej na śmierć1.

Działania Domicjana wymierzone przeciwko filozofom mogły składać się nawet z 3 etapów; co do tego są spory pomiędzy naukowcami. Pewnym jednak jest to, że wygnania miały miejsce. Posiadamy wiele wzmianek w antycznych pismach i listach. M.in. Pliniusz Młodszy wspomina, że wypędzony został jego przyjaciel filozof stoicki Artemidor2. Mówi o tym także Tacyt, Kasjusz Dion czy Flawiusz Filostratos.

Przypisy
  1. Swetoniusz, Domicjan, 10
  2. Pliniusz Młodszy, Listy, 3.11

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów