Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Zdobienie rzymskiej kapliczki grobowej

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Zdobienie rzymskiej kapliczki grobowej
Zdobienie rzymskiej kapliczki grobowej

Fragment prawej części niszy, która miała formę aedicula – kapliczki. Nisza zdobiła nagrobek, a malowidło ukazywało scenę bankietu pogrzebowego.

Widać na tynku namalowaną gałązkę oliwną oraz młodego niewolnika w tunice. Na górze malowidła z kolei widać część napisu w łacinie „SPEX”, którą badacze rozwijają jako „HARUSPEX”, odnoszącą się do kapłana rzymskiego zajmującego się wróżeniem z wnętrzności zwierząt ofiarnych. Niewykluczone, że był to przydomek zmarłego.

Obiekt datowany na czasy rzymskie – przynajmniej połowę III wieku p.n.e. Artefakt znajduje się na wystawie w Parco Archeologico di Lilibeo w Marsali (Sycylia).

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów